Policy papers

Jak utvářet Evropu: konvenčně nebo konventně?
Evropská unie před časem začala pociťovat akutní potřebu zásadní institucionální změny. Této změny je zapotřebí jak v důsledku vnitřních problémů Unie, tak v souvislosti s chystaným rozšířením o země střední a východní Evropy. Po trpkých zkušenostech s konvenční metodou smluvní reformy, tj. s mezivládními konferencemi, se Unie rozhodla použít metodu nekonveční. Tou se stala metoda konventu.
07.11.2004 | Miroslav Nožina
Obtížný boj s mezinárodní organizovanou kriminalitou v ČR
Vstup do demokratického světa byl pro naši zemi zároveň i krokem do světa mezinárodního zločinu, který dnes operuje v globálních dimenzích. Místní podsvětí v ČR se střetává s kriminálními seskupeními z území bývalého Sovětského svazu, Balkánu, Itálie a západní Evropy, Asie, Latinské Ameriky, Středního východu, Subsaharské Afriky, a společně s nimi vytváří nový, daleko rozvinutější “průmysl zločinu”.
07.11.2004 | Petr Pavlík
Kdy zavést euro: co nejdříve nebo co nejpozději?
Poté, co Česká republika vstoupila 1. května 2004 do Evropské unie, čeká ji řada úkolů spojených se členstvím v této instituci. Jedním z nich je příprava na zavedení jednotné evropské měny.
Jak si stojí česká paradiplomacie?
Mezinárodní vztahy bývají často ztotožňovány s diplomacií. Zapomíná se přitom na to, že vedle zahraničních aktivit států jsou důležitou součástí mezinárodních vztahů také zahraniční aktivity měst a regionů, označované jako paradiplomacie.


1 ... 6 7 8 9