




Expert: Libanonce tíží nefunkční stát, Hizballáh však má své příznivce
Libanon 75 let po vyhlášení samostatného státu tíží špatná ekonomická situace, politický pat i obrovský počet uprchlíků. Těch je v malé blízkovýchodní zemi s pěti miliony obyvatel víc než milion. I přesto si udržuje rovnováhu mezi různými náboženstvími a v mnohém je svobodnější než sousední země, říká v rozhovoru pro iDNES.cz náš expert Jan Daniel.
Libanon oslavil pětasedmdesáté výročí od vyhlášení nezávislosti na Francii. Mají lidé co slavit?
To je velmi široká otázka, na kterou se samozřejmě můžeme ptát i při stém výročí československé nezávislosti. Libanon se od získání nezávislosti, a ještě spíše od jeho ustanovení jako francouzského mandátního území po první světové válce, musí vyrovnávat s otázkami spojenými se soužitím různých náboženských komunit, stejně jako se vztahem k Sýrii, silnému státu v jeho sousedství, a po roce 1948 i se vztahem k Izraeli a palestinské otázce.
Všechny tyto faktory se pak propojily například během občanské války, která probíhala od poloviny sedmdesátých do konce osmdesátých let. Libanon se tedy rozhodně nenachází v jednoduché oblasti a často na něj dopadly i problémy vyplývající z mezinárodních a regionálních problémů, které mohli jeho politici jen velmi málo ovlivnit.
Jak na tom dnes tato blízkovýchodní země je?
Do značné míry se dokázala z občanské války a série konfliktů s Izraelem vzpamatovat a najít i určitý křehký balanc mezi jednotlivými komunitami. V Libanonu také stále panuje rozhodně větší svoboda slova než v mnoha jiných blízkovýchodních zemích a existuje zde také velmi zajímavá kulturní scéna, stejně jako kvalitní univerzity a výzkumné instituce...
Celý rozhovor naleznete zde.
Jan Daniel, Ph.D., je výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů a členem Centra evropské bezpečnosti tamtéž. Mezi jeho oblasti zájmu patří například Blízký východ a severní Afrika (Libanon, Sýrie, Alžírsko, Sahel), ozbrojení nestátní aktéři v mezinárodní politice či mezinárodní intervence.
Nahoru