Významná politická deklarace a nadcházející 10. hodnotící konference smlouvy NPT

Seniorní spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů Miroslav Tůma ve svém novém policy paperu diskutuje význam politické deklarace vydané v souvislosti s 10. hodnotící konferencí Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT).

Politickou deklaraci s přílohou, nazvanou Dosažením pokroku v jaderném odzbrojování zabezpečujeme naši budoucnost (Advancing Nuclear Disarmament, Securing Our Future), přijali 25. 2. 2020 v Berlíně ministři zahraničních věcí patnácti zemí sdružených v prestižní Stockholmské iniciativě za jaderné odzbrojení. Vyzývají v ní všechny účastnické země NPT k projednání a přijetí navrhovaných postupných kroků tzv. stepping stones. Jejich realizace by podle autorů deklarace mohla přispět k odvrácení nebezpečného vývoje bezpečnostní situace a k postupné realizaci všeobecně podporované vize vytvoření světa bez jaderných zbraní.

V důsledku globální koronavirové pandemie způsobené COVID-19 bylo konání 10. hodnotící konference smlouvy NPT odloženo na neurčito.Více se můžete dočíst zde.

Miroslav Tůma je seniorním spolupracovníkem Centra mezinárodního práva Ústavu mezinárodních vztahů.

 

Nahoru