Centrum evropské integrace
Centrum evropské integrace (CEI) zkoumá procesy, instituce a aktéry evropské politiky, se zvláštním důrazem na otázky evropské integrace. Evropskou politiku chápeme jako komplexní a diferencované pole, v němž se pohybují a střetávají zájmy nadnárodních institucí, států, regionů, korporací i celé řady dalších nestátních aktérů. Ke studiu těchto interakcí přistupujeme z interdisciplinárního pohledu, který propojuje tradiční přístupy evropských studií, politologie a mezinárodních vztahů se studiem širších historických, sociálních a kulturních kontextů.
Aktivity CEI se opírají o několik pilířů. Prvním z nich je základní výzkum, který probíhá nejen na národní úrovni, ale i v rámci mezinárodních konsorcií, např. Horizon 2020 a Erasmus + Jean Monnet Networks. Právě důraz na teoreticky a metodologicky podložený excelentní výzkum odlišuje CEI od dalších podobných pracovišť. Druhým pilířem je aplikovaný výzkum, v jehož rámci CEI poskytuje konzultace a policy advice českým i evropským veřejným institucím. Třetím pilířem je pak veřejná debata o evropské politice, do které tým CEI přispívá vystoupeními v médiích či na debatách a konferencích. Vlajkovou lodí CEI je každoroční mezinárodní konference Prague European Summit.
Ve svém výzkumu CEI sleduje především tři tematické osy:
- Integrační a diferenciační procesy v Evropské unii: Aktéři, politiky a instituce. Evropský integrační proces je klíčovým faktorem evropské politiky, který prostupuje a ovlivňuje politické, ekonomické i bezpečnostní otázky celého kontinentu. V posledních letech jej stále více doplňují také procesy diferenciační, např. v otázkách společné měny, Schengenu, či azylové a migrační politice. CEI zkoumá interakce mezi těmito dvěma trendy, jejich dopad na další směřování EU, i možnosti, které se zde otevírají z hlediska větší efektivity, legitimity a spravedlnosti evropského vládnutí.
- Česká republika v Evropské unii. Evropská unie tvoří klíčový kontext pro téměř jakoukoliv veřejnou politiku České republiky. Evropské instituce jsou spolutvůrci legislativy, která se bezprostředně dotýká každodenního života českých občanů. Do zemí EU směřuje většina českého zahraničního obchodu a hladké fungování EU je tedy podmínkou ekonomické prosperity ČR. V rámci EU může Česko nejen reagovat, ale také spoluutvářet komplexní procesy vycházející ze vzájemně propojeného světa: vzestup nezápadních mocností, ekologickou krizi, či globální pohyby osob, zboží, kapitálu či bezpečnostních hrozeb. CEI zde přispívá k analýze a formulaci českých zájmů v rámci EU.
- Politiky evropských států, se zvláštním důrazem na jejich mezinárodní dimenzi. Evropskou i českou politiku ovlivňuje také dění v ostatních evropských státech, ať už přímo, či zprostředkovaně. Porozumění společenským a politickým reáliím klíčových států EU je proto nutnou podmínkou pochopení evropské integrace i pozice ČR v jejím rámci. CEI se věnuje analýze domácích, ale zejména pak zahraničních politik celé řady evropských států, zejména pak Německa, Velké Británie a zemí Visegrádské skupiny.
Publikace Centra evropské bezpečnosti
- “Putin, You Suck”: Affective Sticking Points in the Czech Narrative on “Russian Hybrid Warfare”.
New article by Jakub Eberle and Jan Daniel for the prestigious journal Political Psychology. The text focues on how one of the many possible narratives about the threat of “Russian hybrid war” succeeded in the Czech environment. (Jakub Eberle and Jan Daniel) - A Security Threat or an Economic Consequence? An Analysis of the News Framing of the European Union's Refugee Crisis (Jan Kovář)
An article by Jan Kovář was published in International Communication Gazette. In the article, the author tests the securitisation of the immigration thesis in the coverage of the refugee crisis in Czech and Slovak media through an analysis of the relative importance of immigration-related frames, and shows that the security-threat frame is the dominant frame in the media, while economic framing is significantly less frequent, and that the security-threat frame is more prominent in tabloids. - Representative Democracy in Czechia: A Disconnect Betwenn the National and EU Level (Jan Kovář, Petr Kratochvíl and Zdeněk Sychra)
Does the Czech model of representative democracy work efficiently with European policies? What are the main tools available to Czech MPs and senators to influence, formulate and control how European policies are being made? - Germany as a Dividual Actor: Competing Social Logics and their Political Articulations (Jakub Eberle)
Jakub Eberle published a new article titled "Germany as a Dividual Actor: Competing Social Logics and their Political Articulations" in the prestigious impact journal German Politics. The text enters the professional debate on German foreign policy and offers its own theoretical framework for explaining the often surprising behavior of the Federal Republic. - Discourse and Affect in Foreign Policy. Germany and the Iraq War. (Jakub Eberle)
This publication offers an original outlook on the politics of the Federal Republic of Germany during the Iraq Crisis between the years 2002 and 2003. It contributes to wider theoretical debates on the role of emotions in international relations.
Náš tým
Seniorní spolupracovník
Nahoru