Policy papers

07.11.2004 | Jan Hřích
Podpora vnějších ekonomických vztahů v ČR
Politiku podpory vnějších ekonomických vztahů (VEV) lze chápat ve dvojím smyslu: jako součást zahraniční politiky státu a zároveň jako nedílný prvek celkové domácí hospodářské politiky. Uvedenou politiku v určité formě a s větší či menší intenzitou realizuje naprostá většina států světa. Státy s vyspělou tržní ekonomikou, mezi něž ČR svým vstupem do EU prakticky již bez výhrad náleží, zpravidla na tomto poli provádějí velmi intenzivní a cílevědomou politiku.
07.11.2004 | Jan Karlas
The European Union and conflict prevention
The European Union and conflict prevention: More specific commitments needed
07.11.2004 | Radek Khol
Národní bezpečnostní strategie USA a ČR
Národní bezpečnostní strategie USA (NBS), představená v září 2002, je programovým politickým dokumentem, kterým má každá americká administrativa osvětlit hlavní principy své bezpečnostní politiky Kongresu. Je to dokument zaměřený především na americkou veřejnost, ale slouží zároveň jako deklaratorní dokument i vůči okolnímu světu.
Jak utvářet Evropu: konvenčně nebo konventně?
Evropská unie před časem začala pociťovat akutní potřebu zásadní institucionální změny. Této změny je zapotřebí jak v důsledku vnitřních problémů Unie, tak v souvislosti s chystaným rozšířením o země střední a východní Evropy. Po trpkých zkušenostech s konvenční metodou smluvní reformy, tj. s mezivládními konferencemi, se Unie rozhodla použít metodu nekonveční. Tou se stala metoda konventu.
07.11.2004 | Miroslav Nožina
Obtížný boj s mezinárodní organizovanou kriminalitou v ČR
Vstup do demokratického světa byl pro naši zemi zároveň i krokem do světa mezinárodního zločinu, který dnes operuje v globálních dimenzích. Místní podsvětí v ČR se střetává s kriminálními seskupeními z území bývalého Sovětského svazu, Balkánu, Itálie a západní Evropy, Asie, Latinské Ameriky, Středního východu, Subsaharské Afriky, a společně s nimi vytváří nový, daleko rozvinutější “průmysl zločinu”.
07.11.2004 | Petr Pavlík
Kdy zavést euro: co nejdříve nebo co nejpozději?
Poté, co Česká republika vstoupila 1. května 2004 do Evropské unie, čeká ji řada úkolů spojených se členstvím v této instituci. Jedním z nich je příprava na zavedení jednotné evropské měny.
Jak si stojí česká paradiplomacie?
Mezinárodní vztahy bývají často ztotožňovány s diplomacií. Zapomíná se přitom na to, že vedle zahraničních aktivit států jsou důležitou součástí mezinárodních vztahů také zahraniční aktivity měst a regionů, označované jako paradiplomacie.


1 ... 12 13 14 15