Naši lidé v médiích

Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program za boj proti hladu.
Náš výzkumník Ondřej Horký-Hlucháň se vyjádřil k pátečnímu udělení Nobelovy ceny za mír Světovému potravinovému programu. Proč lze letošní "nobelovku" chápat jako varování proti rostoucímu nacionalismu a proč je třeba podporovat udržitelné zemědělství a regulovat potravinářský průmysl?
08.10.2020 | Jakub Eberle
Další otřes v německo-ruských vztazích
Jakub Eberle pro ČT Horizont komentoval vývoj německo-ruských vztahů v důsledku otravy Alexeje Navalného a zahájení procesu ve věci loňské vraždy v Berlíně, z jejíž objednávky je podezřelý přímo ruský stát. Německo bude podle něj nejspíš hledat v rámci Evropské unie shodu na uvalení dalších sankcí vůči Rusku.
02.10.2020 | Petr Kratochvíl
The Navalny case and its implications for EU-Russia relations
Western politicians did not mince their words when they commented on the poisoning of Alexey Navalny. In an exceptionally open statement, the German Chancellor Angela Merkel directly asked the Russian government to answer some serious questions about the poisoning. President Macron also urged President Putin to shed light on the attempted murder. All this seems to indicate that EU-Russian relations may take yet another qualitative turn for the worse, and yet this is highly improbable. There are at least three reasons why such a development is unlikely.
29.09.2020 | Jan Kovář
Jourová řekla o Maďarsku pravdu. Jen to chtělo mírnější slova, míní politolog Kovář
Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval k odstoupení místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou, protože se podle něho dopustila hanlivých prohlášení o Maďarsku. Je rezignace Jourové jedním z možných výstupů? A jak lze vnímat reakci maďarského premiéra na slova Věry Jourové o budování nemocné demokracie v Maďarsku?
23.09.2020 |
Jaký bude nový návrh evropské migrační politiky?
Seniorní výzkumný pracovník Jan Kovář odpovídal Českému rozhlasu Plus na otázky týkající se avizovaných změn současné migrační politiky EU. Mezi nejzásadnější změny patří například oznámení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové o zrušení dublinských dohod či potenciální nahrazení mechanismu povinných kvót.
08.09.2020 | Rudolf Fürst
Existují nejméně tři interpretace toho, co znamená "Princip jedné Číny"
"Porušil jste princip jedné Číny a Peking vás za to donutí zaplatit vysokou cenu,"  prohlásil kvůli návštěvě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu čínský ministr zahraničních věcí Wang I. Co asijskou velmoc tolik popudilo? Existují přinejmenším tři výklady toho, co princip jedné Číny znamená, vysvětluje náš seniorní výzkumný pracovník Rudolf Fürst.
02.09.2020 | Miroslav Nožina
Zemřel Kang Kek Ieu, jeden z vedoucích představitelů Rudých Khmerů
2. října 2020 zemřel Kang Kek Ieu, jeden z představitelů Rudých Khmerů v Kambodži, zodpovědný za smrt tisíců lidí. Miroslav Nožina se v rozhovoru pro ČRo Plus věnuje této osobnosti, tribunálu kambodžské genocidy a rovněž aktuální situaci v Kambodži.
06.08.2020 | Jan Daniel
Libanon prochází nejhorší krizí od dob občanské války
Libanonským hlavním městem Bejrútem v úterý otřásla masivní exploze. Neštěstí zasáhlo zemi v době, kdy je zmítána masivními protesty a ekonomickými problémy. Libanon již v podstatě zbankrotoval letos v březnu, kdy oznámil, že věřitelům není schopen splácet dluhy. Exploze zlikvidovala i zásoby obilí, které byly uskladněny poblíž.
06.08.2020 | Jakub Eberle
Visegrád neopouštějme, budujme ale alternativy
Česká debata o Visegrádské skupině (V4) se často pohybuje v krajních polohách: na jedné straně stojí liberálové vyzývající Českou republiku k opuštění V4, na druhé jsou pak především konzervativci a nacionalisté, kteří skupinu považují za ostrov zdravého rozumu v EU.
24.07.2020 | Jakub Eberle
Rozpolcená mocnost: Krize a rozpory německé zahraniční politiky
Jakub Eberle v rozhovoru pro Český Rozhlas Plus představil novou knihu "Rozpolcená mocnost: Krize a rozpory německé zahraniční politiky", kterou napsal společně s našim externím spolupracovníkem Vladimírem Handlem. Jaké jsou hlavní pilíře zahraniční politiky SRN a čím se liší třeba od Francie nebo Velké Británie? Proč je německá politika často rozporuplná a prohlubují se tyto rozpory v čase?


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 122