Policy papers

Mírové využívání jaderné energie
Rostoucí spotreba energie spolecne se zájmy na ochrane životního prostredí vytvárí tlak na zvýšení využívání jaderné energie ve svete. Zvýšení s sebou ale nese významné riziko masivní proliferace jaderných zbraní. Nejúcinnejší odpoved na dané riziko predstavují v soucasnosti multilaterální iniciativy koordinované MAAE, popr. OSN. Iniciativy omezují pocet zemí zapojených do jaderného cyklu tím, že koncentrují jaderné procesy do nekolika mezinárodne kontrolovaných míst, z nichž se zajištuje distribuce.
07.06.2008 | Jan Eichler
ESS a její srovnání se strategickou koncepcí NATO
Evropská bezpečnostní strategie (ESS 2003) a její srovnání se strategickou koncepcí NATO (1999) a National Security Strategy USA (NSS 2002)
07.05.2008 | Nikola Hynek
Projekt třetího pilíře protiraketové obrany
Pocátecní bilaterální formát ceského vyjednávání vedl k reaktivní povaze debaty a neprítomnosti širšího strategického kontextu v ní. Ceská vláda zvolila vhodnejší vyjednávací strategii ve vztahu k USA nežli Polsko, ackoli tato strategie mela mít zcásti jiný duraz. Duležitým vedlejším produktem ceských jednání s USA o tretím pilíri a následné multilateralizace tématu bude v prípade ratifikace projektu dokoncení geopolitického preskupení CR. Geopolitické myšlení Ruska i USA je v tématu tretího pilíre významným faktorem, ac to obe strany do velké míry popírají.
07.05.2008 | Jaroslav Bureš
Spor o Západní Saharu
Rešení sporu o Západní Saharu vychází z techto premis: soucasné prístupy Maroka a Polisaria jsou zásadne odlišné a neslucitelné; nátlak na Maroko ze strany RB OSN, aby prijalo iniciativy na urovnání z roku 1991 ci druhý Bakeruv plán (jak si preje Polisario), není za soucasné mezinárodní konstelace reálný a Maroko s nimi nebude dobrovolne souhlasit; marocký plán na autonomii je neprijatelný pro Polisario i Alžírsko v puvodní verzi z dubna 2007 a musí být upraven s ohledem na zájmy Polisaria a Alžírska.
07.05.2008 | Jaroslav Bureš
Parlamentní volby v Íránu
Ocekávaný úspech konzervativcu v parlamentních volbách byl umožnen represemi režimu, který rovnež využil obavy cásti obyvatelstva z vnejšího ohrožení. Konzervativci ovládli nejduležitejší centra moci a dlouhodobeji dochází k prunikum vojáku do výkonných, legislativních struktur, ekonomiky a k vytvárení vojensko-prumyslového komplexu spojeného se státem. Konzervativní tábor je rozdelen na ultrakonzervativce a pragmatické krídlo, jež bude v otázkách modernizace a ekonomické reformy spolupracovat s reformisty.
07.05.2008 | Vít Střítecký
Jak dál s "evropskou diplomacií"?
Evropská služba pro vnejší cinnost predstavuje nový institut v zahranicní politice EU, kterou zavádí Lisabonská smlouva a která by mohla svým významem presáhnout sémantický význam casto používaného spojení „evropská diplomacie“. Její budoucí fungování by se melo stát odpovedí na rostoucí význam EU v mezinárodním merítku a melo by nadále zefektivnit ochranu a prosazování zájmu EU a jejích clenských zemí.
07.05.2008 | Rudolf Fürst
Má být Čína prioritou české zahraniční politiky v Asii? Ne
CLR nemuže a nemela by být hlavní prioritou ceských politických a ekonomických cílu v Asii. Není zatím jasný duvod cinit zmeny ve vyvážené a nezúcastnené politice CR v Asii. Ceské vládní instituce prokazatelne Cínu nepodcenily. Ceská republika uplatnila všechny reálné možnosti jak zlepšit vztahy s CLR. Trpelivé a postupné budování pozice v CLR je dlouhodobý úkol.
07.05.2008 | Vladimír Handl
Německé předsednictví 2007 jako inspirace pro ČR
Nemecké predsednictví v Evropské unii na jare 2007 se stalo „ucebnicovým príkladem“ úspešnosti koncentrované snahy vyvést multilaterální jednání ze slepé ulicky. SRN byla v hlavních bodech predsednické agendy až prekvapive úspešná: podarilo se zejména prekonat zablokování reformního procesu a dosáhnout nové kvality v oblasti energetické politiky a ochrany klimatu.
07.04.2008 | Mats Braun
Reformní smlouva jako zásadní problém pro české předsednictví?
Lisabonská smlouva (LS) ovlivní ceské predsednictví v Rade EU, není však zcela jasné, jakým zpusobem. LS muže vstoupit v platnost bud zároven se zahájením ceského predsednictví v Rade EU, za ceského predsednictví nebo po jeho ukoncení. Nelze ani vyloucit, že smlouva vubec v platnost nevstoupí. Paradoxne by odmítnutí LS mohlo ovlivnit predsednictví ješte více než její prijetí. CR nemuže v podstate ovlivnit ratifikacní proces ostatních clenských státu. Nemuže ani odstranit LS z agendy ceského predsednictví. CR se však muže co nejlépe pripravit na kterýkoli ze trí možných scénáru, jak muže LS ovlivnit ceské predsednictví.
Perspektivy veřejné diplomacie České republiky
Verejná diplomacie se v posledních letech stala casto užívaným pojmem i v Ceské republice. Dnes je chápána predevším jako proces komunikace se zahranicním publikem. Tento proces je zameren na dosažení pozitivních predstav o zemi, o národních institucích, o kulture, o cílech zahranicní politiky „v myslích a srdcích“ zahranicní verejnosti a státních elit. Verejná diplomacie již také není spojována se zahranicní politikou výhradne jako její nástroj, ale namísto toho se sama stává její prioritou. Hlavním rozdílem mezi diplomacií tradicní a diplomacií verejnou v soucasném pojetí je její zamerení ne pouze na diplomatickou komunitu, ale na širší verejnost.


1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15