Mezinárodní politika 3, 2014 - západní Afrika

09.06.2014 | Jan Smetana
Analýza francouzské operace v Mali
Na proces „arabského jara“, který začal v roce 2011 v Tunisku, a zasáhl hlavně sever Afriky, navazuje ještě další vnitrozemský konflikt – v západoafrickém Mali. Jeho význam spočívá mimo jiné v rozsáhlé a úspěšné operaci Francouzské armády, která tím navázala na francouzskou vojenskou tradici z doby koloniální nadvlády. Jaké jsou hlavní příčiny francouzského vojenského úspěchu? Bude mít operace dopady i v budoucnosti?
Možnosti změn koloniálních hranic v Africe: realita nebo utopie?
Přestože jsou všechny hranice lidmi vykonstruované dělicí čáry na daném území, jsou hranice v Africe vnímány jako uměle vytvořený konstukt a pozůstatek evropského kolonialismu. Z pohledu na politickou mapu vyplývá, že mnoho afrických hranic je tvořeno rovnými čarami a až 44 procent afrických hranic kopíruje astronomické linie. Jaké má důsledky toto necitlivé navržení hranic v současné západní Africe? Existují možnosti revize hranic a vzniku nových států, které by více odpovídaly etnické struktuře obyvatel? Proč vůbec africké státy, které vznikly v důsledku dekolonizace, souhlasily se zachováním hranic navržených kolonizátory?
01.04.2014 | Martin Dunaj
Kdo svírá Nigérii ve spárech terorismu?
Když auto naplněné výbušninou detonuje před vládní budovou, člověk je s to vytvořit si bez potřeby hlubší analýzy obrázek o motivech útoku. Když však dochází k masakrům nezletilých studentů vládních škol, racionalizace incidentu se pro pozorovatele stává daleko obtížnější. Co motivuje skupinu Boko Haram vést ozbrojenou kampaň, jejíž vinou umírají v Nigérii stovky lidí měsíčně? A je jedinou organizací, která zásadně ovlivňuje bezpečí v této západoafrické zemi?
31.03.2014 | Pavel Kopecký
Československo a Mali do roku 1989
O oblasti, kde se dnes nachází Mali, věděl širší svět dlouho velmi málo. Téměř nic, přičemž tento stav panoval ještě během devatenáctého věku. A když už se přece nějaká reálie z regionu západní Afriky zmiňovala, bylo to nejspíš tajuplné (a obtížně přístupné) Timbuktu. Zpravidla o něm proto kolovaly nejrůznější romanticko-fantastické zkazky a proniknout do těchto míst platilo za cestovatelský majstrštyk.


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější