Volná tribuna Mezinárodní politiky

19.09.2017 | Gunshan Isgandarova
EU and Turkey deal: The dark side of the Refugee Statement
The refugee protection term with its basic rules and principles was implied in Geneva Convention in 1951 by the current European Union and European Community (EC) as such was at the time when the convention was adopted. Later, the Schengen agreement facilitated a common approach to asylum and migration policy; however, this facilitation did not consider the enlarged borders. The key point of the Schengen agreement was its borderless benefit for EC citizens and the flexibility to manage the borders. As a part of Schengen system, Dublin Convention of 1990 is the resource for the basis of the common asylum policy.
01.08.2017 | Natalia Lasakova
Three Seas Initiative – an anti-Russian policy?
The twenty-first-century political atmosphere is largely defined by increased resource competition and strategic diplomacy. In the context of Europe and the complex political and economic interdependence of its members, regional initiatives continue to grow in prominence. Eurorealism or Euroscepticism has become a rising phenomenon among EU member states and with it, countries are looking for both political and economic alternatives to the status quo.
12.07.2017 | Vojtěch Andrš
Proč Ázerbájdžán pořádá velkolepé světové akce?
Během posledních několika let hostil Ázerbájdžán hudební soutěž Eurovision, Evropské hry, závody Formule 1, Islámské hry solidarity a řadu dalších podobných akcí, které stojí miliony dolarů. V trendu pořádání velkolepých a pro ne zrovna velkou zemi bezpochyby nákladných událostí hodlá Ázerbájdžán pokračovat. Co si vlastně Ázerbájdžán od pořádání těchto velkolepých akcí slibuje?
13.03.2017 | Jitka Mikysková
Rusko se snaží o vliv ve Středozemí, tlačí se do Libye
Snahy Ruska zvýšit svůj vliv ve Středozemí se v posledních měsících stále více zaměřují na Libyi. Země představuje zajímavou příležitost pro ruské geopolitické ambice. Kreml využívá politického vakua, které v zemi vzniklo po skončení spojenecké intervence a pádu Muammara Kaddáfího.
31.01.2017 | Jan Mazač
Sbor volitelů - přežitek, nebo důležitá pojistka?
Sbor volitelů, který v ústavním systému Spojených států de jure volí amerického prezidenta, může být pro laiky jakýmsi politickým apendixem. Zbytkovým orgánem ze zašlých staletí. Důvodů zřízení tohoto „jednorázového“ tělesa je však více a ve světle nedávno proběhlých voleb je dobré si je připomenout.
23.01.2017 | Jitka Mikysková
Mírové rozhovory o Sýrii se přesouvají na Východ
V organizaci mírových rozhovorů o Sýrii, avizovaných na začátek tohoto týdne, se tentokrát angažují Rusko a Turecko, tedy země, které jsou tradičními rivaly s odlišnými zájmy. Když se však zamyslíme nad nesmírně složitou historií Blízkého východu a opakovaných nezdarech Západu komplikovanou situaci v regionu vyřešit, možná to může být i vítaná změna zkusit přesunout mírová jednání co nejblíže konfliktu samému, tentokrát v režii Ruska, Turecka a Íránu.
18.01.2017 | Tereza Novotná
Institutionalization of Sexual Slavery within the ISIS Territory
When the first signs of sexual violence within Islamic State (ISIS) occurred, nobody thought it would have such a huge impact and particularly progress in terms of developing advanced infrastructure and specific law defining “rights of women” and their roles within this society. 
16.01.2017 | Zuzana Legathova
Mobilné peniaze pre Afriku: M-PESA mení kontinent
Prichádzajúc z rozvinutých trhov, kde má väčšina obyvateľstva minimálne jeden bankový účet a vlastní aspoň jednu kreditnú kartu, zistíte, že v sub-saharskej Afrike je situácia výrazne odlišná. Budúcnosť platieb pre Afriku spočíva v konvergencii medzi telekomunikáciami a bankovníctvom. Vlajkonosičom zmeny bude Keňa, aktuálne stredne príjmová krajina.
05.12.2016 | Sandra Říhová
Azylová turistika a právní pojmy týkající se migrace
V uplynulých dvou letech jsou ve veřejném prostoru častěji než předtím diskutovány otázky uprchlické krize, přílivu migrantů, ekonomické migrace či žádostí o azyl. Takto se zdá, že jsou tyto pojmy jedna a ta samá věc. Jaký je ale ve skutečnosti rozdíl mezi migrantem, uprchlíkem a žadatelem o azyl? Do jaké míry se tyto kategorie prolínají? Jak je možné zjistit v praxi, zda jde skutečně o uprchlíka, žadatele o azyl nebo o ekonomického migranta? Do jaké míry se jedná o uprchlickou krizi, nebo už jde o “azylovou turistiku“? 
17.10.2016 | Patrick Aresu
The reflection of the coup in Turkey by the researchers of IIR
The night of 15th July has become one of the major moments of the recent Turkish history. Due to the military coup that happen, having the goal of overthrowing the regime of Recep Tayyip Erdogan. This article is a sum up of the opinions of the researchers from the Institute of International Relations on the event.  


1 2 3 4 5 6

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější