Volná tribuna Mezinárodní politiky

10.07.2013 | Jaroslav Weinfurter
Zima egyptské nespokojenosti?
Najde se asi málokdo, kdo by byl před jedním rokem schopen předpovědět či pouze nastínit podobu průběhu prvního výročí od předání prezidentského mandátu do rukou historicky prvnímu demokraticky zvolenému vůdci Egypta. Nyní, na sklonku možného velkoplošného a katastrofického střetu skupin, se nemůže nenabízet otázka: kdo je na vině za šířící se rozklad demokracie a demokratického procesu v zemi a kudy vede cesta k nápravě?
Brazílie, Indie a JAR: rozpačité sportovní divadlo?
Chytré využití hard power, tedy vojenské moci, bylo velmi dlouho chápáno jako základní determinanta úspěchu státu v mezinárodním systému. Nicméně v posledních přibližně dvou dekádách si řada odborníků na studium mezinárodních vztahů v čele s Josephem Nyem všímá vedle proměn mocenské rovnováhy v mezinárodním systému také vzestupu jiného aspektu moci, než je moc vojenská, totiž soft power.
21.06.2013 | Martin Dunaj
Terorismus v Sahelu: nové globální bojiště?
Mezinárodní vojenská intervence v čele s Francií na pomoc malijské armádě na severu země a vytvoření letecké základny pro bezpilotní letouny USA v Nigeru demonstrují kulminaci nestability a napětí v regionu západního Sahelu. Ta dosáhla takové míry, že se i Západ musel do řešení bezpečnostní problematiky v oblasti přímo zapojit.
Jak EU pomáhá v severním Laosu?
Evropská unie se v letech 2004-2010 společně s vládou Laosu angažovala v severní části země v projektu na podporu vzdělávání. Šlo o nejobsáhlejší a nejvýznamnější vzdělávací projekt EU v Laosu v období jeho implementace a také první laoský projekt, který prosazuje rozvoj vzdělání s přispěním decentralizovaných institucí. Jak projekt probíhal a jaké byly jeho silné a slabé stránky?
27.05.2013 | Miroslav Šepták
Volby v Tyrolsku a Salcbursku: Vládním stranám dochází dech
Dlouhodobě nejsilnější rakouské politické subjekty sociální demokracie (SPÖ) a lidovci (ÖVP) pozvolna ztrácejí voliče. Konkurence roste a je hladová po úspěších.
24.04.2013 | Jakub Janda
Mají se europoslanci sklonit před premiéry?
Bitva o víceletý finanční rámec Evropské unie pro roky 2014 – 2020 (balík 960 miliard euro) se vede ve třech rovinách. Jaké je rozložení sil v Evropském parlamentu?
22.04.2013 | Eirk Siegl
Volby v Keni. Pohled pozorovatele EU
Nestává se často, aby volby v africké zemi zaujaly středoevropská média. Ty letošní v Keni však měly napínavé soudní prodloužení a dramatickou zápletku: obava, zda se nebude opakovat hluboká krize a krvavé povolební násilí z roku 2008, při kterém zahynulo přes 1200 lidí a statisíce byly vyhnány z domovů. Navíc prezidentský kandidát a nově zvolená hlava státu Uhuru Kenyatta a jeho viceprezident čelí obvinění Mezinárodního trestního soudu (ICC) právě z podněcování těchto nepokojů.
25.03.2013 | Adam Gazda
Politická krize v Makedonii skončila. Rozdělení země trvá
Makedonie nedávno prodělala politickou krizi, jejímž výsledkem byl bojkot parlamentu opozicí a riziko neúčasti většiny opozičních parlamentních stran v proběhnuvších volbách do místních zastupitelstev. Krizi se podařilo relativně zažehnat i za přispění EU, kdy 1.3. 2013 došlo ve Skopji k dohodě dvou hlavních rivalů – vládní strany VMRO-DPMNE (Vnitromakedonská revoluční organizace - Demokratická strana makedonské národní jednoty) reprezentované premiérem Nikolou Gruevským a největší opoziční strany – SDSM (Sociálně demokratický svaz Makedonie) v jejímž čele stojí jeden z nejdéle sloužících politiků na Balkánském poloostrově – Branko Crvenkovski.
27.02.2013 | Katarina Pevna
Smeruje Egypt iránskou cestou?
Oficiálna pozvánka na stretnutie Organizácie Islámskej Konferencie (OIC) 2.-7. februára 2013 pre prezidenta Ahmadinedžáda a jeho vrelé privítanie na červenom koberci po prílete do Káhiry zo strany egyptskej hlavy štátu, naznačujú že bilaterálne vzťahy Egypta a Iránu sa oficiálne posunuli do novej roviny.


1 2 3 4 5 6

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější