Volná tribuna Mezinárodní politiky

27.11.2013 | Petr Zenkner
Prezentace knihy o Brzezinském od Charlese Gatiho
V listopadu uspořádal Ústav mezinárodních vztahů představení knihy profesora Charlese Gatiho s název Zbig: The Strategy and Statecraft of Zbigniew Brzezinski. „Vedení John Hopkins university chtělo, abych napsal poctu Zbigniewu Brzezinskému, který již nechtěl dále učit. Souhlasil jsem pod podmínkou, že budu moci vytvořit knihu, která by se dala číst,“ řekl na představení knihy v Praze.
15.11.2013 | Martin Ehl
HN: V labyrintu hodnot a zájmů
K úspěšné zahraniční politice stačí zdánlivě málo: dobře namíchaná směs hodnot a zájmů - a odvaha je prosazovat. Zdánlivě jednoduchý recept ale vůbec není triviální.
18.10.2013 | Miroslav Jurásek
Přichází na Kubu lepší časy?
Na první pohled se toho na tomto největším karibském ostrově příliš nezměnilo: po ulicích se stále prohání letité automobily někdy staré i více než 50 let; ze zdí budov se dívá na každodenní ruch revolucionář Che Guevara; zemi i nadále vládne komunistická strana, americké embargo pořád podlamuje ekonomickou prosperitu Kuby, řada nezbytných komodit se nedá sehnat jinde než na černém trhu. Na druhé straně ale nelze přehlédnout celou řadu změn, kterými Kuba právě nyní prochází.
02.10.2013 | Petra Andělová
Černý Petr Po
Vleklé čekání na soud (od jara 2012) s Po Si-lajem (Bo Xilai), označovaným za největší proces v ČLR od soudu s gangem čtyř před více než třiceti lety, zatím skončilo doživotním trestem pro obžalovaného, který se míní odvolat. O výši možného trestu se dlouho spekulovalo: nejnižší „odhady“ mluvily o maximálně 20 letech nepodmíněně a možném zkrácení v budoucnu na méně než polovinu, nejvyšší o trestu smrti „bez odkladu“.
27.09.2013 | Olga Francová
Slovinsko nad propastí: jaký bude bankovní podzim?
Po událostech na Kypru se na jaře 2013 objevily zprávy, že dalším kandidátem na čerpání pomoci ze záchranných fondů eurozóny by mohlo být, primárně kvůli problémům bankovního sektoru, Slovinsko. I když slovinská ekonomika představuje pouze 0,4 % HDP eurozóny, existuje vysoké riziko přenosu negativních očekávání i vůči ostatním státům s jednotnou měnou. Představitelé eurozóny proto vyžadují aktuální informace o zdraví slovinské ekonomiky. V neposlední řadě mezinárodní finanční instituce a finanční experti eurozóny vyvíjejí na Slovinsko nátlak, aby přijalo kroky, které mu umožní vyhnout se nutnosti požádat o pomoc eurozónu.
30.08.2013 | Milan Maděra
Dienstbierovo snění o politice
Jiří Dienstbier - novinář, idealista, disident a politik. Muž s bohatým životním příběhem i osobitým smyslem pro humor. Bez něj by se prý musel zbláznit po tom, co vše zažil. V půli dubna tohoto roku byla na počest památky Jiřího Dienstbiera staršího uspořádána konference v Černínském paláci a to k příležitosti vydání knihy Jiří Dienstbier: Rozhlasový zpravodaj.
20.08.2013 | Eva Macálková
Německá vina a imigrace Romů z Balkánu
Po roce 2007 Německo zaznamenalo nárůst počtu imigrantů z Rumunska a Bulharska, který je Němci samotnými často interpretován především jako příliv balkánských Romů. Nízký socioekonomický status těchto imigrantů na straně jedné a vědomí nacistické perzekuce Sintů a Romů na straně druhé vyvolávají otazník nad možnou existencí výjimečného přístupu k nim. Jsou Němci v otázkách týkajících se Sintů a Romů podobně opatrní a citliví jako v případě Židů, aby tak umazali svoji historickou vinu?
09.08.2013 | Michal Smetana
„Duch Berlína“ v kontextu jaderné politiky USA
Je to již více než čtyři roky od chvíle, kdy americký prezident Barack Obama přednesl na pražském Hradčanském náměstí projev, ve kterém zdůraznil nutnost zabránit dalšímu šíření jaderných zbraní a explicitně podpořil myšlenku úplného jaderného odzbrojení. Tato dvě úzce propojená témata následně zaujala významné postavení v zahraniční politice Spojených států. To se odrazilo v celé řadě kroků Obamovy vlády na mezinárodní úrovni, včetně podpisu nové bilaterální smlouvy „New START“ s Ruskem omezující strategické arzenály obou velmocí.
30.07.2013 | Helena Burgrová
(Ne)bezpečná Sinaj?
Od egyptské revoluce na začátku roku 2011 se severní část Sinaje zmítá v bezpečnostní krizi. Dochází k pravidelným útokům neznámých útočníků na představitele bezpečnostních složek. Prozatím nejzávažnější incident, který stál život šestnáct pohraničních strážců, se odehrál v srpnu loňského roku na hraničním přechodu v Rafahu. Od svržení presidenta Muhammada Mursího armádou na začátku července 2013 se situace na Sinajském poloostrově dále vyhrotila. Od převratu došlo k desítkám útoků na egyptské ozbrojené složky, které si vyžádaly více než 60 obětí mezi civilisty a vojáky. K útokům dochází prakticky denně a jejich intenzita se stupňuje.
19.07.2013 | Veronika Zubajová
Politika nezájmu: Česko a Západ v krizi. Shrnutí
V rámci prezentácie svojej novej knihy ´Politika nezájmu: Česko a Západ v krizi´, usporiadal jej autor Petr Drulák cyklus piatich prednášok. Svojimi ráznymi a priamymi komentármi k jednotlivým pasážam knihy udával celkový charakter každej prednášky. Na pomoc si pozval hostí, naslovovzatých odborníkov, a diskutoval s nimi zakaždým na inú problematiku, venovanú jednotlivým kapitolám knihy.


1 2 3 4 5 6

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější