Mezinárodní politika 6, 2013 - životní prostředí

01.10.2013 | Josef Šmída
Přehrada Belo Monte: katastrofa v přímém přenosu
Jestli se režisér David Cameron někdy něčím inspiroval při natáčení jeho díla Avatar, muselo to být právě Belo Monte. Jedna z největších současných ekologických pohrom způsobených člověkem se aktuálně nachází v brazilském státě Paraná na řece Xingu. Brazilská vláda se již od 70. let minulého století snaží prosadit tento konstrukční megaplán. Projekt je v tuto chvíli již na úrovni brazilské vlády schválen. Chybí už jen dílčí povolení a dojednání některých podmínek. Domorodí obyvatelé již několikrát avizovali, že jsou ochotni položit v boji proti samotné stavbě i život či vyjádřit svůj ultimátní protest rituální kolektivní sebevraždou.
30.07.2013 | Petr Patočka
Kam bude směřovat energetická politika EU po roce 2020?
I přes stále naléhavější varování klimatologů z celého světa o nutnosti prudkého snižování emisí skleníkových plynů, stále v současné době hrají v evropské, ale i globální energetice nejdůležitější roli fosilní paliva, jež představují nejvýznamnější zdroj CO2. To by se však mělo do poloviny jednadvacátého století změnit. EU stejně jako řada dalších vyspělých států intenzivně pracuje na plánu dekarbonizace energetického sektoru. Do roku 2020 má EU jasný rámec pro směřování energetické politiky, po tomto roce se však již společná vize trochu ztrácí v mlze.
17.07.2013 | Josef Šmída
Koncept Buen vivir: Ochrana lidskosti i životního prostředí
Buen vivir nebo též Vivir bien. Dva koncepty nebo lépe řečeno filosofie bytí vyplývající z andských indiánských kultur. Z evropské perspektivy se lze na oboje dívat podobnou optikou, jako například v našich podmínkách na dobře známý welfare state. Jenže ne tak úplně. V čem je hlavní rozdíl a proč toho vlastně dodnes v našich geografických a potažmo i politologických šířkách stále víme o (politickém) životě původních kultur Jižní Ameriky tak málo?
29.06.2013 | Rostislav Moric
Klimatické politiky EU a konkurenceschopnost
Jaký dopad mají obnovitelné zdroje energie (OZE) na energetickou strategii Evropské Unie?


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější