Mezinárodní politika 4/2015 - Barma

20.04.2015 | Markéta Abrath
Podpora aktivního občanství v Karenském státě
Diskuze o občanské společnosti v Barmě, kterou vedeme v našem evropském kontextu, se velmi často zaměřuje především na opoziční charakter místních organizací, exilové organizace a situaci politických vězňů. To reflektuje skutečnost, že Barma byla v podstatě od své nezávislosti v roce 1948 v občanské válce a od roku 1962 zde autoritářsky vládla armáda. Po dlouhá desetiletí války a vládních represí byly možnosti lidí sdružovat se zásadně omezené, především pokud za tím byla vojenskému režimu patrná politická orientace.
Politika USA a EU v Barmě. Podpora reforem či sledování vlastních zájmů?
Když v Barmě v roce 1988 došlo k vojenskému převratu a převzetí moci armádou, Spojené státy, Evropská unie a některé další země převrat odsoudily, pozastavily dosavadní pomoc a zavedly politické i ekonomické sankce ve snaze donutit tamní vládu k demokratickým reformám. Zemi to na dlouhá léta uvrhlo do mezinárodní izolace a umožnilo zde značné navýšení vlivu ostatních geopolitických hráčů.
07.04.2015 | Miroslav Nožina
Myanmar – podoby etnického konfliktu
Jedním z vrcholných momentů oslav Dne nezávislosti 2015 v Myanmaru/Barmě, jenž připadá na 12. února, se měl stát podpis všeobecné dohody o příměří mezi vládou prezidenat Thein Seina a většinou z četných ozbrojených etnických organizací, jež v zemi působí. Namísto toho v oblasti Koukanu (Kokangu) na severu země propukly jedny z nejtvrdších bojů mezi barmskou armádou a povstalci za poslední roky. Srážky nadále pokračují.


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější