Mezinárodní politika 1, 2014 - Latinská Amerika

10.02.2014 | Irena Vrňáková
Obchodní dohody EU s Peru a Kolumbií v kontextu vztahů s Andským společenstvím
Peru s Kolumbií váže úzké partnerství v rámci Andského společenství národů (CAN). Pro tento region, který je poměrně chudý, s ekonomickými a sociálními problémy je obchod s Evropskou unií velice významný. Právě oblast obchodu je pro zúčastněné subjekty hlavním tahounem vzájemných ekonomických vazeb. Mezi Evropskou unií a Andským společenstvím existuje patrná asymetrie. Zatímco EU představuje jeden z největších světových zdrojů rozvojové pomoci a investic, CAN je skupinou států, kteří se nacházejí v pozici příjemců. Jak tedy vypadá spolupráce těchto dvou různorodých celků?
04.02.2014 | Jan Němec
Dilma v poločase? Brazílie v roce voleb a fotbalu
Rok 2014 je pro Brazílii významný hned ze dvou důvodů. Nejvíce pozornosti bezesporu upoutá světový šampionát ve fotbale, který se zde bude konat v červnu a červenci. Lze očekávat, že průběh této události, (ne)úspěch domácího týmu a zejména hodnocení organizačních schopností Brazilců bude mít dopad na výsledek druhé klíčové události, totiž všeobecných voleb.
04.02.2014 | Marie Beranová
Chile 2013: supervolební rok
Na podzim loňského roku měli Chilané možnost hlasovat hned na několika úrovních. Kromě volby nového prezidenta proběhly paralelně i volby do poslanecké sněmovny, části senátu, a nově i do regionálních rad. I na parlamentní úrovni se odehrály zajímavé souboje, pozornost médií ale poutal především duel dvou hlavních kandidátek na post prezidenta - Michelle Bacheletové a Evelyn Matthei.
31.01.2014 | Miroslav Jurásek
Venezuela: když se lidé bojí vycházet ze svých domovů
Vražda Moniky Spearové, bývalé Miss Venezuela a moderátorky televizního kanálu Telemundo, na začátku letošního roku upozornila na fakt, jak vážná je bezpečnostní situace v této zemi. Čísla mluví sama za sebe. Podle jedné venezuelské nevládní organizace sledující výskyt násilí v zemi bylo v roce 2013 zavražděno 24 763 lidí.
31.01.2014 | Josef Šmída
Legalizace marihuany jako důsledek politické změny
Uruguay je nejmenším státem v Jižní Americe. Přesto je o této malé zemi hodně slyšet. Asi nejodvážnějším krokem s globálním přesahem bylo schválení prezidentského návrhu zákona, který legalizuje produkci, prodej a konzumaci marihuany včetně jejího rekreačního a lékařského využití. Uruguay je tak vůbec prvním státem na světě, který se po desetiletích odborných diskuzí odvážil konečně ukončit prohibiční paradigma v oblasti drogové politiky a vyňal po tisíc let kultivovanou a využívanou bylinu z ilegálního podsvětí a nastavil pro ni jasná pravidla. Jako u prodeje alkoholu nebo tabáku. Tento krok vedl britský magazín Economist k tomu, že prohlásil Uruguay zemí roku 2013. Dalším důvodem byla legalizace sňatků párů stejného pohlaví, ke které došlo po Argentině ve druhé zemi Jižní Ameriky.


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější