Mezinárodní politika 9, 2013 - soft-power v mezinárodní politice

18.10.2013 | Jana Peterková
Česká veřejná diplomacie v odrazu změn
Veřejná diplomacie může být definována jako „činnost, zaměřená na utváření a ovlivňování pozitivních představ o daném státu, hodnotách a činnostech, které reprezentuje mezi zahraniční veřejností. Prostředkem k dosažení žádoucího cíle je pravdivá komunikace se zahraniční veřejností prováděná v součinnosti státního aparátu i soukromých subjektů“.
09.10.2013 | Roman Joch
Soft power coby doplněk hard power, nikoli však její náhrada
Již od vydání stejnojmenné knížky o tzv. soft power profesora Josepha Nye v roce 2004 se diskutuje o tom, v jakém vzájemném vztahu jsou hard power (vojenské či ekonomické donucení) a soft power (schopnost získávat na svou stranu přesvědčováním či vlastní přitažlivostí). Mým názorem je, že soft power bez hard power je neúčinná.
30.09.2013 | Linda Flanderová
Soft power: mít či nemít?
Pojem moci patří v oblasti mezinárodních vztahů k jednomu z nejkomplikovanějších, ale také k jednomu z nejdiskutovanějších. Dokonce existuje trefné přirovnání, že moc je jako počasí. Každý na něm závisí, všichni o něm mluví, ale málokdo mu rozumí. Definovat moc samu o sobě není vůbec jednoduché a odmyslíme-li si základní definice, které nám nabízí např. Robert Dahl či Max Weber, zjistíme, že se ocitáme na kluzké ploše plné „teoretických“ nástrah. Problematika moci totiž v sobě zahrnuje nejen řadu odlišných přístupů a teorií vycházejících z oblasti mezinárodních vztahů či politologie, ale také mnoho pohledů od politických filozofů, sociologů či psychologů atd.
03.09.2013 | Břetislav Panák
Admirál Čeng Che. Může být historie použita jako soft power?
Pokud se podíváte do učebnice dějepisu, vědecko-populární literatury, vyhledáte na internetu, nebo se jednoduše někoho zeptáte na slavné cestovatele a objevitele, jako odpověď dostanete známá jména jako: Marco Polo, Bartolomeo Diaz, Kryštof Kolumbus, Amerigo Vespucci, Vasco da Gama, Fernao Magalhaes či James Cook. Všechny tyto jména spojuje jejich evropský původ. Jen málo zdrojů uvádí Maročana Abú Abdallaha ibn Battúta nebo Číňana Čeng Chea.
03.09.2013 | Samuel Bozek
Brazilia: soft power mocnost a jej geopoliticky vplyv
Brazilia v poslednom desatroci uskutocnuje specificku zahranicnu politiku, ktorej cielom je jej zviditelnenie v medzinarodnom prostredi a pevnejsie zakotvenie v medzinarodnej hierarchii. Prezident Lula da Silva a jeho vlada priviedli Braziliu medzi najvyznamnejsie rozvojove ekonomiky s realnou negociacnou silou i v ramci G20, kde Brazilia aplikuje svoje narodne zaujmy a presadzuje ich v globalnom rozsahu. Kedze aspiruje postupit z regionalnej na svetovu velmoc, usiluje sa v intencii realistickej paradigmy v medzinarodnych vztahoch na zaklade jej vlastnych narodnych zaujmov zmenit svetovy poriadok. Za tym ucelom vyuziva aj medzivladnu spolupracu so statmi spolocenstva BRICS (tj. Ruskom, Indiou, Cinou a Juhoafrickou republikou), ktore vyuziva rozne diplomaticke mechanizmy a geopoliticky a najma geoekonomicky vplyv, ktorych ucelom je zmena svetoveho poriadku v buducnosti.


1

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější