Volná tribuna Mezinárodní politiky

02.09.2016 | Andrej Galčenko
Oficiální pozice Ruska v rámci konfliktu na Ukrajině
Vznikem ukrajinské krize došlo ke změně mezinárodního bezpečnostního uspořádání a vypuknutí války ve východní Evropě. Geografická a geostrategická poloha Ukrajiny na Východoevropské pláni má z tohoto hlediska zásadní vojensko-politický a ekonomický význam pro balancování mezi civilizačními a ekonomickými centry moci v rámci evropského kontinentu.
25.07.2016 | redakce
Stanovisko tureckého velvyslanectví k pokusu o puč
V rámci vyváženého informování o politické situaci v Turecku po nezdařeném pokusu o puč požádala redakce Mezinárodní politiky o oficiální komentář ambasádu Turecké republiky v Praze. Zde předkládáme reakci jejích odpovědných představitelů.
Garážová věda v éře boje proti terorismu
Strach z neznámých útočníků, kteří mohou narušit zaběhnuté pořádky západního stylu života, se stal jedním z charakteristických znaků současné společnosti. V rámci boje proti terorismu, který po útocích 11. září 2001 vyhlásila americká vláda, došlo proto k přijetí celé řady do té doby zcela nemyslitelných bezpečnostních regulací, které se týkají mnoha oblastí společnosti, včetně vědy. 
Jaká je strategie USA proti Islámskému státu?
Spojené státy americké patří mezi hlavní aktéry zapojené do boje proti Islámskému státu (IS), hrozbě destabilizující již nestabilní prostřední Blízkého východu. Ať už jsou důvodem energetické zájmy v oblasti či minulost spojená s nepříliš populární válkou v Iráku, americký prezident Barack Obama se stal vůdčím politikem v boji proti IS.
Crisis Games při výuce mezinárodní politiky překvapily
Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v minulém akademickém roce poprvé proběhl simulační kurz Crisis Games. Krizové hry jsou specifický koncept pro výuku mezinárodní politiky a krizového vyjednávání. U studentů simulace krizového jednání pomáhá budovat schopnosti a dovednosti, které čtenářům Mezinárodní politiky popisují autoři kurzu Tomáš Kučera a Michal Parízek.
04.06.2015 | Petr Kalinič
Femen – performativní nahota proti patriarchátu
Mezinárodní protestně-feministické hnutí Femen, které politicky motivovaným obnažováním bojuje proti všem projevům „utlačitelského patriarchátu“, bylo založeno v roce 2008 a ve svých materiálech se prezentuje jako unikátní forma praktického feminismu a jako moderní reinkarnace nebojácných a svobodných Amazonek.
26.05.2015 | Petr Sobotka
Kokainové překladiště na rozcestí. Čeká Guineu-Bissau klid?
Guinea – Bissau je malý stát západní Afriky s méně než dvěma miliony obyvatel, který se utápí v politické nestabilitě. Státní převraty, sociální nepokoje a atentáty jsou součástí běžného života. Země má rovněž punc státu, považovaného za bezpečný přístav pro obchod s narkotiky napojený na latinskoamerické drogové bossy. Poslední parlamentní a prezidentské volby však můžou být pro tuto západoafrickou zemi obratem k lepšímu. 
10.04.2015 | Jan Boháč
Konec recese v Japonsku? "Abenomika" na rozcestí
Premiér Šinzo Abe vyšel z mimořádných voleb v prosince 2014, které sám inicioval, posílen. Žádný z protikandidátů během volební kampaně nenabídl konstruktivní alternativu k Abeho ekonomickému programu. Hlasovalo se tak především pro zachování stability, která je nezpochybnitelným Abeho úspěchem i pro další pokračování reforem.
10.04.2015 | Břetislav Panák
Drak anebo papírový tygr? Pozice Číny v 21. století
Vzestup Číny je nepochybně jedním z nejdůležitějších témat tohoto století. Hospodářský i velmocenský růst Číny je v plném proudu. Máme se ho bát? Čeká nás agresivní revizionistická země, nebo spokojený stát, kterému současné mezinárodní klima umožnilo růst?
19.03.2015 | Marcela Cimflová
Cesta k mezinárodnímu soudnímu dvoru
Mezi největší úspěchy OSN bez pochyb patří vytvoření mezinárodního právního řádu. Důležitou součástí zmíněného řádu je Mezinárodní soudní dvůr, který byl založen v roce 1946. V dnešní době je Mezinárodní soudní dvůr jediná instituce, která obecně uplatňuje mezinárodní právo, pomocí něhož řeší spory výhradně jen mezi státy. Stejně jako i ostatní orgány mezinárodního systému má i MSD dlouhou historii vývoje a jeho konečná podoba je z velké části zásluhou i existence jeho předchůdců.


1 2 3 4 5 6

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější