Mezinárodní politika

15.05.2018 | Blair Clark
Scotland’s Future in the UK and Europe
Scotland stands at a crossroads. Following the EU referendum vote in June of 2016, Scotland’s First Minister Nicola Sturgeon made it clear that the possibility of a second Scottish independence referendum should not be discounted. But, by voting decisively to remain in the EU and the UK, the Scottish electorate have pushed the SNP-led Scottish government into showing its hand. Given the ongoing political turmoil and the potentially disastrous implications of Brexit becoming a reality, now seems the time to push for independence, but the path leading there is far from clear.
02.05.2018 | Matouš Pinkava
Chatardová: „Potřebujeme aktivní zapojení všech“
Marie Chatardová je česká diplomatka, která byla v roce 2017 zvolena předsedkyní Ekonomické a Sociální rady Organizace spojených národů (ECOSOC). ECOSOC má ve své kompetenci většinu finančních zdrojů a předsedkyně ECOSOCu je tedy jednou ze tří nejdůležitějších funkcí OSN. Chatardová této pozice dosáhla jako třetí žena v historii a v roce 2017 ji české vydání časopisu Forbes zařadilo na čtvrté místo v žebříčku nejvlivnějších žen v ČR.
26.04.2018 | Markéta Bajgerová
Korean Summits: Is a ‘Spring Coming’ to the Peninsula?
For the second time in the modern history of South Korea, the Olympic games held on its soil represented a symbolic diplomatic breakthrough. The 1988 Summer Olympics in Seoul came down in history as the benchmark of South Korea’s transformation into a global economic power when the international community finally took note of the ‘Miracle on the Han River’. Now, the PyeongChang Games earned the nickname of the ‘Peace Olympics’ as they provided an opening for negotiations regarding the politics of the peninsula after another series of rising security tensions. Though the commentators differed in their predictions on whether the political détente will outlive the games or not, it is undeniable that the Games brought about some unprecedented displays of soft power. The two Koreas marched under the same flag, put together a joint female ice hockey team and a combined Tae-Kwon-Do demonstration, and oversaw a set of art performances by the red-coated cheerleaders.
Pomalé tání ledů v Uzbekistánu
První prezident Republiky Uzbekistán Islam Abduganijevič Karimov je již téměř rok a půl po smrti. Epocha jeho vlády však definitivně skončila až v posledním lednovém týdnu, kdy byl 31. ledna 2018 odvolán z vedení Služby národní bezpečnosti (SNB) její dlouholetý šéf Rustam Rasulovič Inojatov.
04.04.2018 | Martin Petlach
Why there has been no general election in Malaysia yet?
Malaysia has become well-known in the field of political science for its extraordinary appearance regarding electoral politics, having utilized a snap election process ever since the nation obtained independence in 1957. Going against this practice, the contemporary PM continues to postpone the date of the general election he is responsible for.  Is there any motivation behind this abnormal action?  Indeed there may be, with at least five key aspects that deserve a mention.
20.03.2018 | Linda Pinkerová
Střídání na „trůně“ Jihoafrické republiky
Vynucené odstoupení Jacoba Zumy z postu jihoafrického prezidenta v polovině února vyvolalo řadu otázek o dalším politickém a ekonomickém vývoji této klíčové africké země. Nabízí se otázka, zda nedávno zvolený prezident Cyril Ramaphosa naplní očekávání, která do něj v prosinci minulého roku vložil vládní Africký národní kongres (ANC) a zda nastartuje v zemi tolik očekávané reformy.
17.03.2018 | My Hanh Nguyen
Perspektivy budoucího vývoje v Zimbabwe
Zimbabwe bylo po dlouhou dobu výjimkou mezi zeměmi jižní Afriky, kdy se u moci stále držela vláda z pozůstatků koloniálního dědictví. Na podzim roku 2017 však prezident Robert Mugabe po 37 let odstoupil ze své funkce a uvolnil tím místo novému nástupci, Emmersonu Mnangagwovi. Kultura vlády jedné strany je v historii afrických zemí bohužel běžnou praxí a Zimbabwe z této tradice po několik desetiletí nevybočovalo. Až do odstoupení stál nyní bývalý prezident Mugabe v čele vládnoucí strany Zanu-PF, což se neobešlo bez úzkých konexí na jeho blízké. Příkladem mohou být spekulace šířené před personální změnou, které naznačovaly převzetí postu vice-prezidenta tehdejší první dámou, Grace Mugabe. Tyto události však pouze vyostřily neklid ve společnosti, a vyústily v situaci, kdy členové Zanu-PF odhlasovali Mugabeho dvolání, a zároveň dosadili do vedení Mnangagwu.
14.03.2018 | Petr Sobotka
Portugalská Afrika z českého pohledu
Portugalsky mluvící svět se zdá být pohledem z české kotliny světem vzdáleným až exotickým, avšak v minulosti, tomu tak nebylo vždy. V dobách nedávno minulých jsme měli živé obchodní a kulturní styky nejen s portugalsky mluvící Afrikou, ale i Amerikou.
Democracy can die fast
"The thing about change is that it can happen very quickly. You can wake up one day and the democracy as you knew it had died yesterday," says a Polish women´s right activist Marta Lempart in an interview for Mezinárodní politika.
07.03.2018 | Patrik Eichler
Antikomunismus jako součást politiky polské vlády
Strana Právo a spravedlnost využívá antikomunismus jako častý argument na podporu svých politických kroků. Mezi argumenty, proč by měl být Mateusz Morawiecki dobrým premiérem, byl v době jeho nástupu do čela vlády v prosinci 2017 i ten, že bude antikomunističtější než jeho předchůdkyně Beata Szydło. Symbolický antikomunismus je ale v posledních dvou letech spojen nejvíce se zákonem o dekomunizaci veřejných prostranství a budov a o snížení důchodů bývalým pracovníkům komunistické bezpečnosti.


1 ... 11 12 13 14 15 16 17 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější