Mezinárodní politika

18.01.2021 | Barbora Menclová
Za silnější a globálnější Evropu: Portugalské předsednictví v Radě EU
Portugalsko se od ledna 2021 ujalo po Německu předsednictví Rady EU s ambiciózním plánem v řadě oblastí. Zaměřit se chce nejen na ekonomickou a sociální obnovu Evropy, ale i posílení její role ve světě včetně upevnění vztahů s africkými státy a Indií. Novými výzvami je také přechod evropských zemí na tzv. zelenou politiku a digitalizace. 
14.01.2021 | redakce
Kulatý stůl na téma: Východní partnerství
Kulatý stůl je rubrika, kde se ptáme pěti odborníků na tři otázky spojené s aktuálními tématy mezinárodní politiky. Tentokrát o Východním partnerství. Účast přijali: Ondřej Ditrych, Kateřina Kočí, Jaroslav Kurfürst, Lucia Najšlová a Tomáš Weiss. 
Česká zahraniční politika mezi minulostí a budoucností
Jak se proměnil náš svět, když se kolem sebe rozhlédneme na začátku roku 2021? Jak máme rozumět tomu, co se okolo nás děje? Nejnaléhavější téma dne je koronavirová pandemie, se všemi důsledky, které má na náš osobní i politický život. Účelem těchto řádek však není přispět k této aktuální a veškerou pozornost k sobě přitahující diskusi. Chceme se podívat na to, kde jsme se ocitli, a nastínit možnou cestu vpřed z této krize v širších historických souvislostech naší zahraniční politiky. Politiky, kterou kontinuálně rozvíjíme od onoho „zázračného roku“ 1989, kdy jsme po více než čtyřech desetiletích „babylonského zajetí“ v sovětském impériu získali možnost vzít věci do vlastních rukou a jako svobodný národ se „navrátit do Evropy“.
31.12.2020 |
Mezinárodní politika – Lidská práva jako profilové téma české zahraniční politiky
Právě vyšlo třetí letošní číslo Mezinárodní politiky! Tematicky se zaměřuje na Lidská práva jako profilové téma české zahraniční politiky. Veřejným prostorem hýbalo mnoho fenoménů, které se přímo, či nepřímo dotýkaly lidských práv, zbrojení se do něj periodicky vrací, tematizace podílu žen na zahraniční politice nebo problém (de)kolonialismu, se v něm objevily nedávno. Přejeme vám inspirativní čtení.
07.12.2020 |
Mezinárodní politika – Trendy v evropské bezpečnosti
Vychází druhé letošní číslo časopisu Mezinárodní politika! Tentokrát se autoři snaží proniknout do tematiky trendů evropské bezpečnosti. Bezpečnosti nejen konvenční, ale rozšířené o sféry hybridních konfliktů a energetické soběstačnosti. Přejeme inspirativní čtení.
11.11.2020 | Elisa Marra
03.11.2020 | Tereza Soušková
Česká zahraniční politika vůči východnímu sousedství EU
Po několika letech se časopis Mezinárodní politika vrací do tištěné podoby. První číslo se zabývá východním sousedstvím EU a zaměřuje se na české působení v tomto regionu. Jednotlivé články se k této problematice snaží přistupovat z různých úhlů pohledu a vyzdvihovat i některé opomíjené proměnné.
16.09.2020 | Thareerat Laohabut
The Epic Fight Between Pro-royalist and Pro-democracy in Thai Politics
Thailand was the most vibrant democracy in Southeast Asia in the 1990s. In economic growth, after struggling with the effect of the 1991 Asian Financial Crisis, Thailand's economy could rebound when the government repaid the IMF loan in 2003. Although it seems to be a nice prospect for Thailand to grow and become a developed country, the military coup in 2006 burst its bubble. Thailand has been trapped in the vicious cycle where the military tends to bring down a civilian government. As a result, Thailand has not been able to find a way back to rebound its economy and consolidate democracy. This article aims to introduce the Thai political structure and explain Thailand's current political situation.
27.08.2020 | Rebecca Gösker
The Gulf of Guinea: Weaknesses in International Cooperation
When we think of pirates, we imagine the high seas, gold, eye patches, and the occasional parrot. This image is far from the modern-day reality, where swords have been replaced by semi-automatics and gold by crude oil. The African continent in particular has had a long history combatting pirate attacks.
14.08.2020 | Shota Mgeladze
The Relations of U.S. in the Asia-Pacific Area
Asia pacific has been always germane to the U.S. national interest. In 2011 Barack Obama administration proclaimed strategic turn towards Asia, intending to raise region priority. Idea of active involvement ended with its initiator. Moreover, as Donald Trump has elected, he shows no interest in pursuing previous policy. On the third day after ascending presidency Donald trump withdrawn from trans-pacific partnership (TPP). Tradition allies of America in Asia has already express ed tacit discontent and relations hoped to reach progress have gradually deteriorated. Article suggests that Trump’s reflection over Asian policy has already produced grim results and current evolving trend only plays on Russian and Chinese hand. States that are considered as main challengers of the U.S. prosperity and security are always ready to exploit every opportunity squandered by their adversaries.


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější