Mezinárodní politika

18.03.2021 | Matúš Halás
Koniec rastu výdavkov na obranu
Ruská anexia Krymu zapríčinila v mnohých krajinách Európy postupný rast výdavkov na obranu. Pandémia zrejme spôsobí podobne radikálny, no bohužiaľ opačný trend.
15.03.2021 | Jan Kovář
Diferencovaná integrace České republiky v Evropské unii
V posledních dekádách došlo ke značnému rozvoji forem diferencované integrace. Existující zkušenost ukazuje, že se na jejich půdorysu vytváří pomyslné integrační jádro. České zapojení do forem diferencované integrace nelze vysvětlit pouze skrze optiku národních zájmů, ukazuje se, že roli hrají i otázky spojené s národní identitou.
11.03.2021 | redakce
Kulatý stůl na téma: Bezpečnost v Evropě
Kulatý stůl je rubrika, kde se ptáme pěti odborníků na tři otázky spojené s aktuálními tématy mezinárodní politiky. Tentokrát o bezpečnosti v Evropě. Účast přijali: Alžběta Bajerová, Petr Boháček, Jana Robinson a kol., Dagmar Rychnovská, Daniel Volf. 
Jak se kalí historie v Rusku
Kauzy kolem odstranění sochy maršála Koněva v Praze 6 a vybudování pomníku „vlasovců“ v Řeporyjích ukázaly, jak obrovské téma pro dnešní Rusko představuje výklad událostí druhé světové války a obecně celých sovětských dějin. Lokální záležitosti z českého pohledu jsou náhle tématem ruské politiky na nejvyšší úrovni. Jaké procesy a debaty při pohledu na vlastní minulost v dnešním Rusku probíhají? A jak se žije těm, kdo se snaží o co nejotevřenější pohled do historie? 
Politika sousedství a rozvojová spolupráce ČR pro oblast zdravotnictví v zemích Východního partnerství
Stejně jako Evropská unie i ČR ve spolupráci se zeměmi Východního partnerství (EaP) znatelně podcenila podporu soběstačnosti a souvislého rozvoje zdravotnických systémů. Problémy české rozvojové spolupráce jako nedostatek vůle a vnímání společnosti i politických představitelů, její nekoordinovanost a nedostatečná evaluace či málo studií se přirozeně týkají i projektů a investic do oblasti zdravotnictví.
01.03.2021 | Jan Hornát
The 2020 US Presidential Elections and the Geopolitical Implications for Central and Eastern Europe
The overwhelming domestic developments in the United States have sidelined questions related to foreign affairs within the current presidential campaign. Though foreign policy is a marginal issue on the voters’ minds and given that the election results might be extremely close and perhaps decided by only tens of thousands of voters in key battleground states, it must nonetheless be noted that the 2020 elections may reaffirm an irreversible course for US foreign policy that will fundamentally alter the current state of multilateral and geopolitical global ordering. 
25.02.2021 | Peter Rosputinský
Európska politika susedstva s akcentom na Východné partnerstvo
Hoci Európska únia nie je štát, má vzťahy so všetkými štátmi. Osobitá pozícia medzi nimi patrí najbližším susedom, s ktorými rozvíja EÚ kooperáciu kvalitatívne vyššieho stupňa, a to prostredníctvom Európskej politiky susedstva. Nám je geograficky bližšia jeho východná dimenzia v podobe Východného partnerstva, ale ani južný rozmer tejto politiky nie je pre nás bez významu, ako nás presviedča migračná kríza a jej dopady nielen na južné krídlo EÚ.
22.02.2021 | Shota Mgeladze
World’s biggest trade deal or how America is losing Asia
After the end of World War ll, the U.S. was mostly concerned with two regions. Europe which was under Soviet threat and fragmented Asia with defeated Japan. I would focus on the later, as the latest developments underpin the claim that within the post-cold world order the U.S. grand strategy in Asia is flawed. To be more specific, liberals’ dreams of liberalizing China by engagement is now over. 
20.02.2021 | Michal Kouřil
Puč v Myanmaru: 10 let liberalizace a demokratizace přišly vniveč
Na začátku února proběhl v Myanmaru (Barmě) vojenský puč. Armáda zadržela předsedkyni vítězné politické strany Aun Schan Su Ťij, prezidenta a několik dalších politiků. Vedení země se ujal vrchní velitel ozbrojených sil generál Min Aun Hlain a vyhlásil výjimečný stav. Odborníka na asijský region Michal Kouřil objasňuje co k puči vedlo, jaká situace tomu předcházela a co to bude znamenat pro budoucnost Myanmaru.
18.02.2021 | Kristina Šůsová
Inkluzivnější USA: administrativa Joe Bidena a Kamaly Harris ,,vypadá jako Amerika.“
Od vyhlášení výsledku voleb v USA, které skončily výhrou kandidáta Demokratické strany Joea Bidena, už uplynulo pár měsíců, které byly bezprostředně vyplněny oznámeními o nominacích na vysoké posty v nové administrativě. Přestože si Američané zvolili téměř osmdesátiletého bílého heterosexuálního muže, Biden volby vyhrál mimo jiné se slibem, že jeho administrativa bude “vypadat jako Amerika.” Jak tedy vypadá jeho administrativa a můžeme čekat nějaké dramatičtější kroky směrem k inkluzivnějším Spojeným státům?


1 2 3 4 5 6 7 8 ... 81

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější