Komentáře

25.08.2017 | Lucie Macková
Zahraniční politika a migrace – od stereotypů k realitě
V rámci politické diskuze je migrace často chápána jako výzva, nebo dokonce hrozba pro země Evropské unie. Ne všechny informace, které se ve veřejném diskurzu objevují, jsou však fakticky správné. Některá tvrzení představitelů české zahraniční politiky týkající se migrace bývají často v rozporu s dostupnými informacemi a nejnovějšími výzkumy o mezinárodní migraci.
11.08.2017 | Jan Bittner
Je solidarita podmínkou konvergence?
Česká republika a další země střední a východní Evropy si po liberalizaci zahraničních investic a obchodu začaly konkurovat především samy navzájem. Zahraniční „pomoc“ do nich proudila nejen ze solidarity, ale i ze zřejmých ekonomických důvodů. Dnešními důsledky tohoto zřejmě nevyhnutelného vývoje jsou hluboké strukturální problémy a závislost periferie na evropském jádru. Ekonomickou konvergenci ale potřebují země napříč kontinentem. 
11.08.2017 | Claire Haws
Is This What a New Cold War Looks Like?
Relations between the United States and Russia are at an all time post-Cold War low. Policy decisions by both countries have induced retaliation-driven counter-policies, and the tension seems only to escalate. Leaders from both states claim to be committed to maintaining a stable and amicable relationship, yet the countries continue to butt heads with increasing frequency. This pattern begs the question: are the United States and Russia headed down a path towards a second Cold War? 
28.06.2017 | Maria Gioia Zurzolo
Trump’s Era in Middle East: unpredictable approach
During the presidential campaign, President Donald Trump pledged to change American foreign policy from the Obama’s agenda, making ‘America Great Again’, but what does it mean exactly? Besides Trump’s contradicting statements, it is impossible to identify a long-term strategy, particularly in relation to Trump’s agenda in the Middle East, where the ongoing crisis keep challenging U.S. as world leading power.
23.05.2017 | Diana A. Hanry Knop
Neexistuje politika bez rizika, ale existují politici bez štěstí
Výrokem z titulku často mezi svými blízkými Emmanuel Macron parafrázoval během své kampaně bývalého francouzského politika Edgara Faura. Bylo jeho vítězství výsledkem obrovského štěstí, nebo naopak geniálním kalkulem a tahem? Emmanuel Macron se svým pouze rok starým hnutím En Marche! (Kupředu!) se stal ve svých 39. letech nejmladším francouzským prezidentem Páté republiky a spolu s Ludvíkem Napoléonem (později Napoléonem III.) nejmladším zvoleným prezidentem Francie.
05.04.2017 | Tomáš Říha
Dawn of Post-truth Politics and Role of Media
In 2016, the word post-truth has become more and more inflected and has earned the award for the Word of the Year by Oxford Dictionary. The reasons behind it are quite clear. The most visible events that earned fame to the phrase post-truth are without any doubts the presidential election in the United States and Brexit.
19.02.2017 | Daniel Heler
Regional Aspects of 2016 Elections in Macedonia
On Sunday 11th December 2016, the long expected early parliamentary elections were held in Macedonia but, unsurprisingly not only due to the narrow results of two main political parties, the polls didn’t bring an end to the political deadlock in the petty manifold and divided polity(ies) culturally and geographically situated in the current challenging international environment of broader Eastern Europe.
16.02.2017 | Eva Orossová
RECENZE: Pohled Slováků na minulost je pro Čechy hořký
Kniha Slovakia: A European Story je určená zejména západnímu čtenáři, kterému umožňuje seznámit se s moderními dějinami Slovenska, jeho cestou k samostatnosti a vstupem do EU. Je psaná anglicky a do určité míry obecně proto, aby ji dokázal číst i ten, kdo ji otevře bez valných předchozích znalostí o historii a osudech Československa a slovenského národa. Avšak nutno podotknout, že i český a slovenský čtenář narazí v této knize na nepříliš známé, ovšem velmi zajímavé informace. Tak či tak je tato publikace zdařilým přehledem, plní svůj účel a rozhodně ji lze doporučit alespoň k nahlédnutí.
26.12.2016 | Vojtěch Srnka
Trump podpoří Izrael na cestě, která se zemi nemusí vyplatit
Jestli je minimálně od konce studené války něco neochvějné, pak americká podpora Izraele. Mění se snad jen to, do jaké míry je vláda ve Washingtonu ochotná tolerovat akce podkopávající snahy dosáhnout míru mezi Izraelem a Palestinci. Od nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa se dá očekávat spíše to, že některým izraelským politikům v tomto směru ještě uvolní ruce. To se však Izraelcům v konečném důsledku může těžce vymstít.
11.12.2016 | Marek Chytráček
Primárky ve Francii: návrat konzervatismu
Zraky médií se po amerických volbách přesouvají do Evropy, kde se v příštím roce odehraje řada zajímavých volebních soubojů. Primárky pravicové konzervativní strany Republikáni získaly pozornost pro Francii, kde se v polovině následujícího roku uskuteční prezidentské volby. Jejich výsledku se už dlouho dopředu obávají zejména čelní představitelé Evropská unie, případné vítězství Marine Le Pen by totiž znamenalo zásadní změnu politiky současného druhého nejvýznamnějšího evropského hráče.


1 ... 6 7 8 9 10 11

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana

Knihy

Michal Kořan, Ondřej Ditrych a kol.

Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější