Komentáře

26.11.2016 | Radek Buben
Smrt Fidela Castra: konec poloviny dějin nezávislé Kuby
Smrt Fidela Castra, šedesát let poté, co vyrazil z Mexika na nespolehlivé bárce s 82 muži vstříc střetnutí se zkorumpovanou a krutou diktaturou, je novým momentem hlavně pro zamyšlení nejenom nad jeho postavou, ale také nad odlišnými perspektivami chápání světa za studené války (byť ta Castra k moci nevynesla a i proto její konec nutně neimplikoval ani jeho pád). Z hlediska praktického i symbolického se totiž režim na Fidelovu smrt výborně připravil.
15.11.2016 | Vít Beneš
Beneš: Evropská unie hledá svého Trumpa
Evropští populisté a nacionalisté bývají často srovnáváni s Trumpem. Po pravdě řečeno, toto srovnání dost kulhá v jednom podstatném ohledu. Trump postavil svoji populistickou kampaň na jednoduchém heslu: vrátit Americe její velikost (Make America Great Again). Bohužel, žádný z evropských populistů a nacionalistů nepřišel s plánem, jak vrátit Evropě její velikost (Make Europe Great Again).
01.11.2016 | Rudolf Fürst
Fürst: Zpolitizovaná návštěva dalajlamy byla nestandardní
Česko, jako jedna z nejvíce přátelských zemí k tibetskému exilu na světě a častý hostitel dalajlamy, má za uplynulá léta dostatek zkušeností, jak politicky citlivou návštěvu tibetského duchovního vůdce zorganizovat. Zároveň však mají instituce ČLR právo, a dokonce i formální povinnost, proti přijímání hlavy exilové vlády z Dharamsaly oficiálně protestovat.
19.09.2016 | Pavel Kopecký
Pět let války v Sýrii: překresleme mentální mapy
Jestliže má pravdu starý pruský teoretik války Carl von Clausewitz (1780-1830), že válka je pokračováním politiky jinými prostředky, můžeme z krapet cynického postřehu snadno vyjít i při analýze současného měření sil v Sýrii.
28.07.2016 | Tomáš Kaválek
De-Gülenifikace ohrozí ekonomiku i fungování státu
Bezprostředně po puči byly v Turecku zahájeny svým rozsahem bezprecedentní čistky napříč armádou, policí, byrokracií, soudnictvím i vzdělávacím systémem. Sféra byznysu má následovat a nejeví se, že by polevovalo odhodlání Erdoğanova režimu zbavit se možného disentu. Čistky se dotkly více než 60 tisíc lidí, na 13 tisíc jich bylo zatčeno, což jistě není konečné číslo. 
20.07.2016 | Jan Daniel
Zmařený puč odráží ústup turecké armády z politiky
Důvody fiaska pátečního pokusu o puč už byly zopakovány a zanalyzovány mnohokrát. Výzkumník a bezpečnostní analytik Ústavu mezinárodních vztahů Jan Daniel se v komentáři pro Mezinárodní politiku zaměřil na tureckou armádu a její měnící se roli v tureckém mocenském systému.
03.07.2016 | Mats Braun
V EU se integrovaly pouze elity. S reformami ale pomalu
Nebylo to ve skutečnosti zas tak nečekané. Britové dostali šanci vyjádřit se ke členství v EU a rozhodli se protestovat vůči politickým, ekonomickým a intelektuálním elitám. Těžko říci, jak by takové cvičení dopadlo v jiných členských státech EU. Lze předpokládat, že i jinde by to mohlo dopadnout podobně jako ve Velké Británii. Proto by to bylo chybné považovat místní vývoj za izolovanou britskou záležitost. 
Brexit realitou: EU, jak ji známe dnes, končí. Co dál?
Po 43 letech členství v Evropské unii se obyvatelé Spojeného království v referendu vyslovili v 51,9 % pro odchod své země z integračního uskupení. Britského referenda se celkově zúčastnilo 72,2 % voličů (což je o 6 % více než v loňských parlamentních volbách), přičemž pro brexit jich hlasovalo celých 17,4 milionu.
06.06.2016 | Jan Blinka
Jak číst sedmý kongres Korejské strany práce?
Hlavní poznatek, který si nepoučený divák musel odnést ze 7. sjezdu severokorejské vládní strany je ten, že KLDR je opravdu iracionální, nepochopitelně se chovající aktér. Jak jinak si vysvětlit její chování, kdy na jedné straně testuje jaderná zařízení a rakety dlouhého doletu, aby na druhé straně ústy svého vůdce Kim Čong-una na kongresu volala po celosvětové denuklearizaci a prohlašovala se za odpovědnou jadernou velmoc?
25.04.2016 | Jan Kovář
Dopady referenda o brexitu: integrace prohrála už teď
Britský premiér David Cameron stanovil konání referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii na čtvrtek 23. června. S blížícím se datem jeho konání se stále častěji objevují otázky o dopadu případného vystoupení Spojeného království z EU, tedy brexitu, na Evropskou unii, samotnou Velkou Británii a u nás také na Českou republiku. Jaké jsou tedy možné ekonomické, politické i praktické dopady případného brexitu?


1 ... 7 8 9 10 11

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější