Komentáře

01.10.2018 | Ľubomír Zvada
Nová etapa slovensko-izraelských vzťahov?
V pondelok 2. júla 2018 odletela slovenská delegácia vedená predsedom Národnej Rady Slovenskej Republiky (NRSR) Andrejom Dankom (SNS), v sprievode svojich českých kolegov na čele s predsedom Senátu Českej republiky (ČR) Milanom Štěchom na diplomatickú návštevu štátu Izrael. Dôvodom návštevy bolo 70. výročie založenia izraelského štátu, ale taktiež oslavy 100. výročia založenia Československej republiky, či 25. výročie založenia Českej, resp. Slovenskej republiky. Z pohľadu slovensko-izraelských vzťahov priniesli bilaterálne rokovania nečakané diplomatické výsledky. Slovenská republika v Izraeli oznámila, že bude iniciovať otvorenie kultúrneho a informačného centra v Jeruzaleme.
23.09.2018 | Martina Cardová
Women’s Rights in Saudi Arabia
Saudi Arabia is known as one of the most autocratic countries in the world with alarming gender inequality. However, in June 2018, women were finally given the legal right to drive. Does this, along with the other social reforms put forward by the Crown Prince, suggest times are changing for the better and the Saudi society is on its way to modernity and gender equality?
21.08.2018 | Petr Sobotka
Angolský boj proti korupci
Před rokem vrcholila v Angole předvolební kampaň do parlamentu a na prezidentský úřad. Favorit voleb a kandidát za vládnoucí stranu MPLA (Movimento Popular de Libertação de Angola – Lidové hnutí za osvobození Angoly) João Lourenço tehdy sliboval, že bude bojovat proti korupci. Jeho slova nebral nikdo vážně a opakované sliby byly považovány za pouhou předvolební rétoriku. Po nástupu k moci však začal novopečený prezident své sliby naplňovat. Dokonce i hlavní opoziční strana UNITA (União Nacional para la Independência Total de Angola - Národní svaz za úplnou nezávislost Angoly) po několika měsících jeho úřadování prohlásila, že Angola zažívá druhé osvobození.
02.08.2018 | Eliška Pohnerová
Přesun americké ambasády do Jeruzaléma
Jednou z vizí Mezinárodní politiky je poskytovat prostor k publikaci článků mladým začínajícím autorům. Následující komentář je první publikační činností studentky Elišky Pohnerové. Prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa z prosince minulého roku, ve kterém označil Jeruzalém za hlavní město Izraele, vzbudilo ve světových médiích i mezi širokou veřejností hlasitou debatu o správnosti takového počínání a jeho relevanci. Na tento popud začala světová média informovat o politickém statusu města Jeruzalém v průběhu dějin. Ukázala tak, že samotná úvaha přesídlení amerických velvyslanců nebyla pouhým rozmarem nové hlavy státu.
16.07.2018 | Juliana Crema
Gender and NATO
Gender and NATO: How NATO deals with gender equality issues and the prospective changes after NATO summit Over the past decade, gender has become an institutional part of NATO through the United Nations Security Council resolution 1325 on Women, Peace and Security (UNSCR 1325). The adoption of this resolution has led to many important reforms within NATO in terms of the structure of the offices and military operations, as well as external reforms such as the shift towards a more open attitude regarding the adoption of gender perspectives into everyday practices. However, discussions such as the one held at the IIR with H.E. Kerry Buck, LTC Magdalena Dvořáková, and Researcher Míla O’Sullivan are still crucial in facilitating a more in-depth understanding of these practices. These experts each have a different professional background, but together they provided a fruitful conversation about the position of gender within NATO, and the work that still needs to be done.
Agonism in IR: a defense of ‘the political’
Democracy is constructed by a multiplicity of power relations based in conflictual practices.The always possibility of the rise of antagonistic attitudes poses a threat to democracies, as well as to the international sphere. Agonistic theories defend the need to embrace ‘agonism’ in order to overcome these contemporary challenges. Is this approach useful in an IR level?
26.06.2018 | Pavel Kopecký
K energetické bezpečnosti Indické republiky
Indická republika se v posledních desetiletích těší, stejně jako třeba sousední Čína, výraznému ekonomickému růstu. I ona se ale potýká s tíživou a mnohostrannou otázkou populační. V jejím případě s rychlým přírůstkem obyvatelstva, které aktuálně čítá více než 1,24 miliardy lidí. A obdobně jako v ČLR, existuje i v Indii mimořádně úzké sepjetí masivního hospodářského růstu nebo populačních otázek s otazníky kolem energetické politiky.
12.06.2018 | Michal Pazič
Trumpova Národná bezpečnostná stratégia
V medzinárodných vzťahoch - ako odbore sa tradične stretávame s  opätovnou snahou o revitalizáciu teoretického smerovania. Hlavným prístupom je realizmus, ktorý nebol dlhodobo citeľný v jeho pôvodnej podobe. V druhej dekáde 21.storočia sa prvým podnetom pre reštaurovaniu tradičného realistického prístupu stala priama intervencia Ruskej federácia na Kryme v roku 2014. Medzinárodne prostredie dovtedy formovali rôzne politické smery. Návrat koncepcie realizmu akoby aj fyzicky demonštrovali cesty jeho legendárneho predstaviteľa Henryho Kissingera k ruskej či americkej administratíve.
24.05.2018 | Harald Müller
Trump’s Folly and the Call to Europe
Mezinárodní Politika has established cooperation with the Peace Research Center Prague, a newly-established interdisciplinary center of excellence at the Charles University, with focus on prevention, management, and transformation of conflicts in world politics. This article is part of the policy brief series published by the PRCP and Mezinárodní Politika. For more information, visit http://prcprague.cz
Pomalé tání ledů v Uzbekistánu
První prezident Republiky Uzbekistán Islam Abduganijevič Karimov je již téměř rok a půl po smrti. Epocha jeho vlády však definitivně skončila až v posledním lednovém týdnu, kdy byl 31. ledna 2018 odvolán z vedení Služby národní bezpečnosti (SNB) její dlouholetý šéf Rustam Rasulovič Inojatov.


1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější