Analýzy

11.12.2016 | Lukáš Tichý
Scénáře vývoje energetických vztahů mezi EU a Íránem
Vzájemné vztahy Evropské unie (EU) a Islámské republiky Írán (IRI) prošly od 90. let minulého století do současnosti řadou vývojových fází, charakterizovaných střídáním kooperace s konfliktností. Jestliže průběh 90. let 20. století a začátek 21. století byl charakterizován snahou EU o konstruktivní politický dialog s IRI v celé řadě otázek včetně energetiky, pak od druhé poloviny prvního desetiletí 21. století můžeme sledovat postupné zhoršování vztahů mezi EU a Íránem, přičemž v současné době je na straně EU i Íránu opět patrná snaha o obnovení a zlepšení vzájemných vztahů.
29.11.2016 | Marek Chytráček
Trumpovo vítězství změní pravidla kampaní
Vítězství Donalda Trumpa zaskočilo téměř celý svět. Političtí komentátoři s ohledem na vývoj kampaně a výsledky průzkumů veřejného mínění favorizovali Hillary Clintonovou. Američtí voliči se ale jejich předpovědím vzepřeli a dali přednost nevypočitatelnému republikánovi před příliš předvídatelnou demokratkou. Trumpova volební strategie byla unikátní a je téměř jisté, že změnila zažitá pravidla pro vytváření politických kampaní.
28.11.2016 | Vojtěch Jirásek
The presidential elections in the USA: Why did Hillary lose?
Much has been said about why Mr. Trump won and why Ms. Clinton lost the 2016 U.S. presidential elections. In this small contribution to the debate, I would like to skip the social media factor, which is being mentioned so often, and stress the geopolitical factors and the changing electorates of both of the major American parties instead.
16.11.2016 | Marek Čejka
Jaká bude Trumpova politika vůči Blízkému východu?
Donald Trump byl ve svých vyjádřeních na adresu různých blízkovýchodních problémů zatím značně nekonzistentní a chaotický. Přesto si už pomalu můžeme začít dělat obrázek, jaký charakter zřejmě bude mít jeho zahraniční politika.
08.11.2016 | Míla O’Sullivan
Volby USA: Co může přinést feministka s jestřábí povahou?
Zvolení Hillary Clintonové první prezidentkou nejmocnější země planety by bylo významným milníkem pro svět mezinárodní politiky, který je kvůli absenci žen postaven na tradičních maskulinních základech a reprezentuje tedy víceméně životy a identitu mužů.
29.10.2016 | Zuzana Žofčinová
Vrazení ruského klínu do Ukrajiny
Marec 2014 znamenal začiatok novej éry pre Ukrajinu. Súhra nešťastných okolnosti vyvrcholila po zbavení moci ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča. Po následkoch strategického ruského ťaženia na Ukrajine začalo nielen väčšinové zastúpenie rusky hovoriaceho ukrajinského obyvateľstva na Donbase masové protesty. Táto pseudorevolúcia bola výsledkom vnímania Ukrajiny ako „Západu“, no stala sa priestorom, kde ešte dodnes bojujú Ukrajinci s proruskými separatistami.
17.10.2016 | Incha Aliyeva
Obstacles for Regionalization in Africa
Since their independence, african countries have been struggling to establish democratic systems as well as attempting to unite the continent and to boost its regional integration as it was seen as an effective strategy to enhance and improve the political, social and economic conditions. Indeed, throughout the 20th century numerous regional organizations were launched  in order to achieve this objective; however these attempts failed miserably due to some obstacles as well as the fact that Africa is considered as a periphery in the world economy and also in terms of analyzing its situation with the core which is the EU.
13.09.2016 | Malina Gilka
CUFTA - Free Trade Agreement: Ukraine and Canada
This article addresses the possible outcomes and opportunities for Ukraine from the free trade agreement between Canada and Ukraine signed on July 11th, 2016.  This free trade agreement known as the Canadian – Ukrainian Free Trade Agreement (CUFTA) is a milestone in the relationship between the two countries.
Konflikt v Jižním Súdánu: příčiny a možnosti řešení
Jižní Súdán je nejmladší stát světa, který vznikl 8. července 2011 v důsledku referenda o nezávislosti, které se konalo o šest měsíců dříve, a ve kterém se obyvatelé této oblasti vyslovili v 99,8 % pro samostatnost. Po vzniku nového státu však v zemi nenastal mír, ale rozhořel se další konflikt, tentokrát mezi jednotlivými mocenskými silami v rámci Jižního Súdánu. Jaké jsou hlavní příčiny obnovení násilí a jaké jsou možnosti ukončení aktuální jihosúdánské občanské války?
23.08.2016 | Martin Petlach
The Inner Losing Combat in Malaysia
The contemporary political situation in Malaysia has been undergoing such a reversal. However, it is necessary to bear in mind that the possible transformation and changes are going to take place within political elites; not towards citizens predominantly as one may wrongly expect after Najib Razak’s financial mishap when receiving a jolly substantial amount of money from the 1MDB national fund (losing approx. £2,66bn) which had been created for country development objectives.


1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější