Analýzy

18.10.2015 | Miroslav Tůma
PŘEHLED: Vše o významu a plnění jaderné dohody
Společný komplexní akční plán JCPOA je politickou dohodou, která nemá charakter právně závazné smlouvy. Jak několikrát uvedl americký ministr zahraničních věcí John Kerry ve svých vystoupeních na podporu dohody, ustanovení dokumentů nespočívají  na důvěře, nýbrž důsledně na striktním, ověřitelném a časově vymezeném plnění přijatých závazků vztahujících se výhradně k íránskému jadernému programu.
18.10.2015 | redakce
OBRAZEM: Lidé Íránu objektivem Marka Čejky
Výzkumník ÚMV Marek Čejka se v rámci propagace "politologické turistiky" věnuje i fotografování. Jeho snímky zachycují obvykle fenomény spjaté s politickou či náboženskou situací, zároveň se soustřeďuje na portréty lidí. Pro obrazovou galerii jsme si vybrali právě jeho fotografie obyvatel z většinové společnosti či ze subkultur, které dotvářejí obraz Íránu, jakožto pestré a těžko zaškatulkovatelné země, jak o ní autor hovořil v rozhovoru pro Mezinárnodní poltiku.
13.09.2015 | Tereza Novotná
Íránská revoluce a její dopady na dnešní společnost
Írán se po postupném rušení ekonomických sankcí otevírá světu. Hrdá země, která je svázána teokratickým režimem, začíná aspirovat na regionální velmoc. Zatímco politické kroky íránského režimu jsou kvůli právě uspávaným jaderným ambicím v posledních letech bedlivě sledovány, samotné postavení žen, médií či menšin ve společnosti, která se po zkušenosti "západních let" během následné revoluce v roce 1979 uvrhla do konzervativního hávu, zůstává mimo hledáček analytiků.
23.08.2015 | Ümit Nazmi Hazır
Czech and Turks: Joint endeavouring for Balkan
Turkey and the Czech Republic always have amicable relations. Turkey recognized the independence of the Czech Republic as soon as it was declared. Likewise, Turkey’s support for the Czech Republic’s NATO membership and the Czech Republic’s support for Turkey’s membership to the European Union show us the reflection of this good relations among this two countries.
18.08.2015 | Brigita Šalkutė
From the Bohemian crown to the Good Soldier Švejk
Complementary social, cultural and economic ties between Lithuania and the Czech Republic, reaching back into medieval history, are a great example of how reciprocal and long-lasting relations between two nations can be established beyond the borders. Historically strong links between the Czechs and Lithuanians were even more strengthened after the greatest EU enlargement in 2004, which opened new areas of cooperation for newcomers.
13.08.2015 | Miroslav Tůma
Dohoda s Íránem: úspěch, nebo historická chyba?
Za situace, kdy na Blízkém východě pokračují s neztenčenou prudkostí občanské války v Sýrii, Libyi a Jemenu, fanatičtí islámští džihádisté tzv. Islámského státu páchají středověké krutosti, a to vše na pozadí hlubokého rozkolu a nepřátelství mezi islámskými sunnity a šíity, se podařilo 14. července úspěšně ukončit několikaleté diplomatické rozhovory sjednáním dlouhodobé dohody o íránském jaderném programu. Jde o výjimečnou a pozitivní událost, která svými důsledky, zejména v oblasti regionálního posílení jaderného nešíření, nesporně všestranně ovlivní bezpečnostní vývoj v krizovém blízkovýchodním regionu. 
10.08.2015 | Zachary Kitt
Czech-American Relations: maturing together
Czech television viewers recently had the opportunity to watch U.S. Ambassador Andrew Schapiro make a guest appearance on Show Jana Krause, where the diplomat shared his family history, practiced his Czech, and followed in the footsteps of Bill Clinton and Madeleine Albright with a musical performance. Those hoping for an in-depth discussion of Czech-American relations, however, may have been left disappointed.
07.08.2015 | Miłosz Pieńkowski
Czech and Poles: The unbearable ignorance of nations
The problem with Poles and Czechs is not that we do not know each other. We do not know ourselves neither. It is still quite astonishing phenomenon how Poles and Czechs declare positive feelings towards each other (especially Poles towards Czechs). Because despite similar languages there is little and less what both nations have in common.
04.08.2015 | Jan Boháč
Nigerijské prezidentské volby: jde to i demokraticky
Letošní prezidentské volby v západoafrické Nigérii vstoupily do historie. Charakterizuje je totiž v regionálním kontextu nebývale vysoká míra demokratičnosti a zcela bezkonfliktní předání moci. Obešly se bez výraznějších násilností a účast byla skutečně velmi vysoká (42,76 %), a to zejména na severu a jihozápadě země. Současně na severovýchodě země pokračovala za použití stíhacího letectva a těžké techniky ofenziva proti militantnímu islamistickému hnutí Boko Haram.
27.07.2015 | David Kořínek
Kurdský meč Západu v boji s Islámským státem
Kurdové tvoří jeden z největších světových národů bez vlastního státu. Třicet milionů Kurdů žije převážně na území Turecka, Sýrie, Iráku a Íránu. Nemalou část tvoří jeho evropská diaspora. Desítky let se kurdské organizace a politické strany snaží o vytvoření samostatného státu. Povětšinou dosti neúspěšně, některé kurdské organizace, jako je Strana kurdských pracujících (PKK), považuje totiž Turecko, USA i EU za teroristickou organizaci. Kurdové však v loňském roce byli jednou z nejaktivnějších skupin bojujících proti Islámskému státu (IS).


1 ... 11 12 13 14 15

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější