Analýzy

26.03.2016 | Vladimír Handl
Diferenciace EU a česko-německý názorový rozchod
Výsledky lednového reprezentativního výzkumu veřejného mínění v osmi zemích EU (Nizozemsku, Švédsku, Francii, Německu, Itálii, Španělsku, Slovensku a ČR), který zadala Nadace Friedricha Eberta s názvem „EU vor Bewährungsprobe – Was erwarten, worum sorgen sich die Bürger?“ a který provedl Richard Hilmer ze společnosti Policy Matters, potvrzují předpokládané: veřejnost členských zemí vnímá EU jako oslabenou a je do značné míry rozdělená v otázkách dalšího vývoje. 
20.03.2016 | Diana A. Hanry Knop
Sbližování Havana-Paříž: vstupní brána pro Západ?
Historické bilaterální setkání mezi Paříží a Havanou na začátku února proběhlo bez většího zájmu odborné veřejnosti. Setkání je přitom významné nejen symbolicky, ale pro oba dva státy je vzájemně strategické a pragmatické. 
21.02.2016 | Zuzana Gruberová
Pět let války v Sýrii: stav a perspektivy
Mohlo by se zdát, že pozdržená ženevská jednání o příměří a politickém řešení konfliktu v Sýrii potvrzují dlouhodobě patovou a bezvýchodnou situaci. Tak tomu však není. Pět let po začátku krize se v důsledku zapojení Ruska poprvé znatelně vychyluje rovnováha sil na stranu syrského prezidenta Bašára Asada. Na cestě k vyřešení konfliktu to ale spíše než krok kupředu znamená odbočku a zabřednutí konfliktu do ještě hlubší propasti bojů.
31.01.2016 | Miroslav Tůma
Islámská aliance proti teroru: proč vznikla a kdo je nepřítelem?
V polovině prosince 2015 oznámil v Riádu saúdskoarabský zástupce korunního prince a ministr obrany Mohamed bin Salmán vytvoření nové islámské vojenské aliance proti terorismu. Co má tento pozoruhodný plán obnášet?
11.01.2016 | Pinar Temocin
An Everlasting Debate: Atoms for Peace
Since the 1940's the debate over abolishing nuclear weapons has been on the table. Through a growing awareness of the need for nuclear disarmament, there has been a consensus on the use of weapons to be examined in terms of their bad sides and good sides.
24.12.2015 | Marek Čejka
Den, kdy kulminuje zlo. Proč hrají židé o Vánocích šachy?
Tušili jste, že někteří chasidé také "slaví" Vánoce? Ale značně jiným způsobem než křesťané a vlastně i tak trochu z opačných důvodů.
22.12.2015 | Veronika Fajmonová
Vnímání hrozby terorismu: emoce vs. racionalita
Pojem teror pochází z doby Francouzské revoluce a ještě do 70. letech 20. století mu nebyla věnována velká pozornost. Pouze o pár desítek let později je terorismus jedním z klíčových výzkumných témat, ročně se objevují tisíce nových publikací, realizuje se množství kurzů na téměř každé větší univerzitě po celém světě. Terorismus, a následně především reakce vlád na teroristické činy, najednou začaly ovlivňovat náš každodenní život.
Migrace z Afrického rohu: Nestabilita, brutalita, beznaděj
Zatímco Somálsko proniklo do veřejného povědomí jako selhávající stát a Etiopie se pro svou zdánlivou stabilitu stává vyhledávanou turistickou destinací, o Eritreji toho obyvatelé Evropy vědí pomálu. Všechny tři země Afrického rohu jsou přitom mohutným zdrojem migrační vlny, která v posledních letech dosáhla břehů EU. Jaké jsou příčiny emigrace z této oblasti analyzovala Kateřina Rudincová v rámci vědecké kavárny Uprchlictví a migrace pořádané ÚMV.
23.11.2015 | Jan Daniel
Mise UNIFIL: Udržování míru tam, kde mír neexistuje
Miloš Zeman při svém říjnovém setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem vyslovil přání, aby se čeští vojáci mimo svého působení na Golanských výšinách a na Sinaji zapojili také do třetí mírové mise působící v sousedství Izraele. Konkrétně by se mělo jednat o Prozatímní jednotky OSN v Libanonu (UNIFIL) rozmístěné v jižním Libanonu. Jak vlastně funguje mezinárodní mise v zemi, která je tvrdě zasažena uprchlickou krizí kvůli bezprostřednímu sousedství s válkou rozvrácenou Sýrií?
18.11.2015 | Lucie Čamrová
Uprchlíci a migrace, příklad odjinud: Čína a KLDR
Téma migrace a uprchlictví se netýká jen zemí Západu, jak by se mohlo v současné rozbouřené situaci zdát. Desítky let trvající sociální a ekonomická krize v KLDR vyhání běžence za hranice do sousední Číny. Nevyzpytaletná asijská velmoc má však k demokratickým a humanitárním standardům daleko. Také z tohoto důvodu se i jinak velmi činné nevládní organizace zaměřené na ochranu lidských práv a humanitární pomoc v této oblasti vyskytují jen zřídka. 


1 ... 10 11 12 13 14 15

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější