Rozhovory Mezinárodní politiky

18.06.2013 | P. Zenkner
Běžní Rusové toho o opozici moc nevědí
Rozhovor s iniciativou Strategie 31 CZ, kterou zastupují Marianna Placáková a Dominik Straňák.
18.06.2013 | P. Zenkner
Analytici o situaci v Turecku
Vydrží turecký premiér Erdogan u moci? Zasáhne turecká armáda? Na otázky Mezinárodní politiky odpovídali Vít Beneš (Ústav mezinárodních vztahů), Emil Souleimanov (Fakulta sociálních věd UK), Lenka Filípková (Asociace pro mezinárodní otázky) a Lucie Tunkrová (Fatih University). Uvnitř článku se podívějte na video analytika ÚMV Marka Čejky.
Má každý právo obohacovat uran?
J. Scott Peterson, přední americký expert na jadernou energetiku, hovoří o výzvách non-proliferace, o důležitosti mezinárodní spolupráce a post-fukušimském jaderném populismu.
25.02.2013 | P. Zenkner
Irské předsednictví? Solidní a nudné. Doufejme
Rozhovor s Ivo Šlosarčíkem o Irsku a EU.
07.12.2012 | R. Schuster
Klidné rozdělení Súdánu nikdo nečekal
Nikdo nepředpokládal, že rozdělení Súdánu se odehraje tak poklidně, říká afrikanista Pavel Onderka, který působí v Súdánu. O přetrvávající mezinárodní izolaci severního Súdánu, roli Africké unie při dělení Súdánu, o vlivu Číny, „zlaté horečce“ na severu země, ale také o projektu výstavby vodovodu, podporovaném českými Otrokovicemi, s ním hovořil Robert Schuster.
07.12.2012 | R. Schuster
Proč není 21. století japonské?
„Pro běžného Japonce je Fukušima událost, která byla velice záhy převážena jinými problémy“, říká japanolog Jan Sýkora. V rozhovoru pro Mezinárodní politiku hovoří o tom, že Japonci v každodenním životě očekávají, že jim jejich vláda řekne, co mají udělat. Zároveň platí, že všechno, co jde proti vládě, je vnímáno jako rušivé a ohrožující stabilitu a konkurenceschopnost země. Zamýšlí se také nad rolí japonské byrokracie a nad tím, proč se nakonec 21. století nestalo oproti původním předpokladům stoletím japonským. S Janem Sýkorou rozmlouval Robert Schuster.
15.10.2012 | J. Janda
USA jsou tam, kde před čtyřmi lety
„Spojené státy jsou ekonomicky i politicky přesně tam, kde byly před čtyřmi lety,“ říká ekonom Milan Zelený pro Mezinárodní politiku. V rozhovoru s Jakubem Jandou se zamýšlí nad minimálními rozdíly mezi oběma hlavními americkými stranami, primátem ekonomiky nad zahraniční politikou a o rozmáhající se ochotě Američanů „žít na dluh“ a spoléhat se na pomoc státu.
27.09.2012 | R. Schuster
Indiánští politici nedělají pro indiány nic
„Amazonie je poslední oblastí, kde probíhá dobývání Ameriky, a to je špatně,“ říká etnograf a kulturní antropolog Mnislav Zelený Atapana. V rozhovoru pro Mezinárodní politiku hovoří o úpadku indiánské kultury a o tom, že povinností každého kulturního antropologa by mělo být co nejvíc oddálit její úplný zánik. Zdůrazňuje, že největší pomoc indiánům spočívá v tom nechat je na pokoji a nevšímat si jich, neboť náš zájem je pro ně likvidační. Hovoří také o indiánských vůdcích zkorumpovaných místními bělošskými politiky, stejně tak i o tom, že škola je tím nejlepším nástrojem, jak udělat z indiánů bělochy. S Mnislavem Zeleným Atapanou rozmlouval Robert Schuster.
27.08.2012 | R. Schuster
Co mají společného divadlo a politika?
„Ironie, satira, parodie, skeč. To jsou prostředky, kterými lze komentovat české politické dění,“ říká herec, režisér, diplomat a někdejší ministr kultury Martin Stropnický. Pro Mezinárodní politiku hovoří mj. o tom, co mají společného dobře napsaná a inscenovaná divadelní situace se sférou politiky a diplomacie: podle jeho slov se jedná o napínavý a rafinovaný souboj kdo s koho, který se odehrává za striktního dodržování závazných pravidel. S Martinem Stropnickým rozmlouval Robert Schuster.
27.06.2012 | R. Schuster
Proč prohrál Sarkozy volby?
„Je možné, že se k Hollandovi nakonec obrátí štěstí čelem a  podaří se mu rozhýbat hospodářství,“ říká historik a publicista Zdeněk Müller, který žije mnoho let ve Francii. V rozhovoru pro Mezinárodní politiku komentuje výsledky voleb hlavy státu, zamýšlí se nad situací poražené pravice, hovoří o opětovné letargii v předměstích francouzských měst a o tom, jakou roli hrála v letošní prezidentské kampani německá karta. Se Zdeňkem Müllerem hovořil Robert Schuster.


1 2 3 4 5 6 7

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější