Rozhovory Mezinárodní politiky

27.05.2014 | Petr Zenkner
Mohou euroskeptici prospět evropské integraci?
Volby do Evropského parlamentu skončily. Jak je hodnotí ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl? Rozhovor Mezinárodní politiky o květnových eurovolbách a nové Evropské komisi. Má Jean Claude Juncker šanci stát se nástupcem Barrosa? A jakou díru udělá v Bruselu šéf Strany svobodných občanů Petr Mach?
13.05.2014 | Petr Zenkner
Orbán v Maďarsku: otázky a odpovědi
Maďarský parlament o víkendu schválil Viktora Orbána ve funkci premiéra na další čtyřleté období. Orbánův Fidesz jasně zvítězil v dubnových volbách a má v parlamentu opět výraznou většinu mandátů. Zeptali jsme se hungaristy Roberta Pejši z Katedry středoevropských studií, co se dá od nové maďarské vlády čekat.
Erik Siegl: Islám versus modernizace
Nová publikace Erika Siegla se zabývá vzájemným vztahem islámu, sekularismu a modernizace ve vývoji Turecka. Tuto problematiku vedle teoretické roviny konkrétně zkoumá na příkladě bývalého tureckého premiéra a prezidenta Turguta Özala (1927–1993), jehož myšlení a politiku analyzuje a zařazuje do širšího politického a historického kontextu a porovnává s přístupy kemalismu a islamismu. Rozhovor Erika Siegla s Kristýnou Tamchynovou se věnoval právě této nové publikaci a myšlenkým Özala, které jsou platné i dnes.
07.05.2014 | Petr Zenkner
Makedonské volby: Otázky a odpovědi
Na makedonské volby jsme se zeptali spolupracovníka Mezinárodní politiky Adama Gazdy. Jak vypadá povolební situace v Makedonii, kde uspěl premiér Nikola Grujevski. Jeho strana VMRO-DPMNE získala přes 40 procent hlasů. Proč předčasné volby dopadly, jak dopadly? A jak bude zřejmě vypadat nová makedonská vláda?
07.04.2014 | Adam Gazda
O Kosovu a EU. 6 let po osamostatnění
Velvyslankyni Republiky Kosovo v Bruselu, Mimozu Ahmetaj,  zpovídal Adam Gazda.
25.03.2014 | Petr Zenkner
Anketa: Fiskální pakt a Česká republika
Česká vláda v pondělí odsouhlasila přistoupení k tzv. fiskálnímu paktu. Co si o tom myslí ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl, šéfredaktor čtvrtletníku Mezinárodní vztahy Vít Beneš a Zdeněk Sychra, spoluautor publikace Měnová integrace. Náklady a přínosy členství v měnové unii, který působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy university v Brně?
02.12.2013 | Petr Zenkner
Anketa: Východní partnerství
Na otázky Mezinárodní politiky k summitu  Východního partnerství, který proběhl v litevském Vilnjusu odpověděli šéfredaktorka Visegrad Revue Lucia Najšlová , redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup a analytik Michal Lebduška z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Přežije podle nich Východní partnerství rok 2020?
16.09.2013 | Petr Zenkner
Anketa odborníků o krizi v Sýrii
Zeptali jsme se na dvě otázky: Jak hodnotíte jednání prezidenta Baracka Obamy v syrské krizi? a Kde podle Vás leží hranice, kdy by mělo mezinárodní společenství v Sýrii zasáhnout? Byla již tato hranice překročena? Odpověděli Petr Kratochvíl (ředitel Ústavu mezinárodních vztahů), Michael Romancov (politický geograf z Fakulty sociálních věd UK) a Lucie Uhlířová, která působila na české ambasádě v Jordánsku a publikuje v Mezinárodní politice.
03.09.2013 | Vlaďka Jelínková
Evropský rozhovor s Milenou Vicenovou
„Často nemáme jasno, co vlastně chceme,“ říká otevřeně česká diplomatka a bývalá představitelka České republiky při Evropské unii Milena Vicenová. Pro Česko vyjednávala zemědělské podmínky před vstupem i strukturální dotace na období 2007-2013, řešila krize během našeho předsednictví, řídila jednání 27 představitelů ostatních států. Jak se dívá na naši pozici v Evropě?
05.07.2013 | Tomáš Profant
Aram Ziai: Jak provincializovat Evropu
Přednáška Dr. Arama Ziaia o provincializaci Evropy a post-koloniální teorii se uskutečnila v Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV) ve spolupráci s projektem RESAREAS, který je zaměřen na vytvoření otevřené sítě pro výzkum mimoevropských oblastí (Afrika, Asie a Latinská Amerika). Tento projekt probíhá za aktivní účasti českých odborníků z ÚMV.


1 2 3 4 5 6 7

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější