Rozhovory Mezinárodní politiky

01.08.2016 | Jan Nevyhoštěný
Situace po puči rozhodně využije Putin, říká turkolog
Jaká část společnosti stojí po zmařeném puči za současným tureckým prezidentem a existuje vůbec ještě v Turecku rozdělení národa na sekularisty a tradicionalisty? Na otázky Mezinárodní politiky odpovídal přední český turkolog Tomáš Laně. 
Rozvojová pomoc je způsob, jak světu dokázat vyspělost
Když dojde na rozvojovou pomoc, používají polské politické strany značně nacionalistickou rétoriku, říká antropoložka Ela Drążkiewicz-Grodzicka, Marie Curie Fellow na Maynoothské universitě v Irsku a spoluautorka nové knihy Development Cooperation of the ‘New‘ EU Member States: Beyond Europeanization.
Ela Drążkiewicz-Grodzicka: Foreign Aid Is a Way to Prove To the World That We Are Mature
Interview for Mezinárodní politika with a  well known anthropologist Ela Drążkiewicz-Grodzicka. ‘Polish political parties have a very nationalistic rhetoric when it comes to foreign aid’, says the anthropologist Ela Drążkiewicz-Grodzicka, a Marie Curie Fellow at Maynooth University in Ireland and one of the co-authors of the new book Development Cooperation of the ‘New' EU Member States: Beyond Europeanization.
13.03.2016 | Zuzana Gruberová
Michelot: V4 má image kazisvěta, musí víc vysvětlovat
S Martinem Michelotem, napůl Francouzem a napůl Řekem, vedoucím výzkumného oddělení think-tanku Europeum a bývalým členem German Marshall Fund jsme si povídali o úpadku politických stran, o tom, proč by Visegrádská čtyřka měla mít jednotnou veřejnou diplomacii nebo o tom, jestli může fungovat visegrádský plán B na řešení uprchlické krize.
İştar Gözaydın: There is no turkish opposition now
At a time when Turkey often fills the front pages with stories of immigration, the war with the PKK and other troubling issues we asked İştar Gözaydın, a well-known professor of Law and Politics from the Department of Sociology at Gediz University, Izmir, about the long-term trends and problems in Turkey. Is there an opposition in Turkey? Where is the country heading? Is there a remedy for the current ailments of the country, which used to be given as a model example to other countries in the region? Find possible answers in our interview.
10.01.2016 | Adéla Klečková
Radikalizace je věc sociálních vlivů, říká německý profesor
„Koncepty terorismu a války proti terorismu jsou jako dvě ostří nůžek, které přestříhávají životy miliónů lidí tím, že znemožňují vykonávat politiku založenou na racionalitě a zdravém rozumu,“ říká v Německu žijící politolog a odborník na islám profesor Mohammad Mahdi Mojahedi. V exkluzivním rozhovoru pro Mezinárodní politiku promluvil o radikalizaci, vztazích mezi muslimskou a nemuslimskou komunitou a možnostech účinného boje proti Islámskému státu.
24.11.2015 | Anna Barochová
Daniel: Rusko se za pád bitevníku pomstí, ale ne vojensky
Sestřelení letounu Su-24 u syrsko-turecké hranice je prvním případem od dob studené války, při kterém letadlo NATO sestřelilo ruské letadlo. „Putin samozřejmě nebude chtít ztratit tvář, takže bude následovat odveta,“ říká v rozhovoru bezpečnostní analytik a výzkumník ÚMV Jan Daniel.
14.11.2015 | Pavla Kubištová
Eichler: Zločinný pařížský útok nás nesmí změnit
Je to obrovská rána, obrovský zločin proti lidskosti. Zasadí to tvrdou rádu Francouzům a hlavně Pařížanům, říká Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů o současných útocích v Paříži. Podle něj musíme zpřísnit bezpečnostní opatření, ale nesmíme jít až do krajnosti. "Musíme zůstat sami sebou, nesmíme změnit naše demokratické zvyky a výdobytky," dodává.
15.10.2015 | Jan Nevyhoštěný
ÍRÁN 2015: Koketně spuštěné šátky, hipsteři a uvolnění
Íránská společnost prochází změnami, které jsou kvůli relativní uzavřenosti země pro zahraničního pozorovatele téměř neviditelné. Odborník na blízkovýchodní tématiku Marek Čejka, působící jako výzkumný pracovník na Ústavu mezinárodních vztahů, se do Íránu vypravil za posledních sedm let podruhé. Poprvé to bylo ještě za prezidentování konzervativce Ahmadínežáda. Na změny, problémy i naděje tamní společnosti jsme se ho zeptali v rozhovoru pro Mezinárodní politiku.
07.10.2015 | Jan Nevyhoštěný
Česko v migrační krizi ukazuje, jak se politika dělat nemá
Migrační krize otřásá Evropskou unií a představuje tvrdou zkoušku pro její instituce i pro zástupce jednotlivých vlád. Jen málokteré problematika za poslední roky zároveň vzbudila takovou vlnu zájmu veřejnosti. Česká zahraniční politika vsadila na kverulantskou kartu. Jsou kroky české vlády správné a jakou má šanci na úspěch? V úvodním textu říjnového migračního Tématu časopisu Mezinárodní politika jsme se na to zeptali ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla.


1 2 3 4 5 6 7

Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika
Analýzy, rozhovory, komentáře

Vycházíme z tradice tištěného časopisu Mezinárodní politika. Přinášíme informace, které jdou do hloubky. Naši autoři vám pomohou nahlédnout do světa mezinárodních vztahů v souvislostech.

Ročník

Redakce

Šéfredaktorka: Tereza Soušková
e-mail: souskova@iir.cz
Více o redakci zde.

Vydavatel:
Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i.,
Nerudova 3, 118 50
Praha 1 - Malá Strana


Doporučujeme

Zbavovanie sa koloniálneho dedičstva
Dá sa vyrovnať s genocídou? Kolon...
Lebanon and Iraq: fragility of the protest movements
Between 2019 and 2020, protests have...

Nejčtenější